Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu

Idź do spisu treści

Menu główne

2014

archiwum

Hej kolęda..


Podczas tegorocznego spotkania wigilijnego zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej i Zespołu Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego Aktywności Społecznej zaprezentowali przedstawienie jasełkowe, które wzruszyło zgromadzonych gości, a w szczególności spodobało się  proboszczom zgierskich parafii, którzy wspólnie z rodzinami Stowarzyszenia celebrowali spotkanie wigilijne. W  dniu 05. 01. 2014 Zespół ,,AKCENT” z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu na zaproszenie Księdza kanonika Andrzeja Blewińskiego mógł zaprezentować ponownie Jasełkę w kościele Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu podczas niedzielnej mszy świętej, poświęconej dzieciom i ich rodzinom. Natomiast w dniu 26.01.2014r. na zaproszenie Księdza kanonika Andrzeja Chmielewskiego Jasełkę mogliśmy zaprezentować przed parafianami Kościoła Farnego św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu. W obu kościołach parafianie przyjęli nas bardzo ciepło i serdecznie, a występy nagrodzili gromkimi brawami. Natomiast podczas zbiórek publicznych przed kościołami szczodrze podziękowali aktorom, tym samym wspierając działalność naszego Stowarzyszenia. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na dalszą rehabilitację i terapię podopiecznych Stowarzyszenia oraz rozbudowę Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Chełmskiej 42/42a w Zgierzu.
Składamy z serca płynące podziękowania Księdzu kanonikowi Andrzejowi Blewińskiemu oraz Księdzu kanonikowi Andrzejowi Chmielewskiemu za zaproszenie, gościnność i zrozumienie potrzeb osób niepełnosprawnych, a parafianom serdecznie dziękujemy za udzielone wsparcie.

ALBERTIANA 2014


W dniu 30.01.2014r., w Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zgierzu odbył się XIV Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie ALBERTIANA 2014. W tym roku wydarzenie to miało szczególny charakter, gdyż był to Jubileusz 10-lecia eliminacji regionalnych, które odbywają się w Zgierzu. Z tej okazji organizatorzy Festiwalu, Fundacja im. Brata Alberta, Urząd Miasta Zgierza oraz Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu przygotowali szereg dodatkowych atrakcji. Przybyli na Festiwal goście mogli zapoznać się z plakatami i zdjęciami ze wszystkich 10 lat zgierskiej ALEBRTIANY, podziwiać retrospektywną wystawę oraz mieli możliwość skosztowania pysznego tortu, upieczonego specjalnie na tą okazję przez Panią Zofię Stanisławską, który zachwycił nie tylko smakiem ale również i wyglądem.
Rangę ALBERTIANY potwierdza również ilość gości, która zaszczyciła swoją obecnością Festiwal. Jak co roku na zaproszenie odpowiedzieli Posłowie RP, Pani Agnieszka Hanajczyk oraz Pan Artur Dunin, przedstawiciele RCPS w Łodzi, w tym m.in. Pani Monika Krajewska, przedstawiciele władz Miasta Zgierza i Powiatu Zgierskiego, Rady Miasta Zgierza oraz Rady Powiatu, instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz placówek użyteczności publicznej. Patronat nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Łódzkiego, Pan Witold Stępień, reprezentowany podczas Festiwalu przez Panią Barbarę Sidor-Pietras, Starosta Zgierski, Pan Krzysztof Kozanecki, Prezydent Miasta Zgierza, Pani Iwona Wieczorek oraz Dyrektor Łódzkiego Oddziału PFRON, Pan Władysław Skwarka, którzy osobiście gratulowali uczestnikom i organizatorom pięknego Jubileuszu oraz doceniali terapeutyczną wartość ALBERTIANY. Jednocześnie wraz z Księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim podkreślali wspaniałą organizację i współpracę Łódzkiego Oddziału Fundacji im. Brata Alberta, prowadzonego przez Pana Jana Bujnowicza oraz  Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, któremu przewodniczy Pani Bożenna Piotrowicz, gdyż właśnie ta wzajemna współpraca oraz przychylność władz miasta  zaowocowały 10 Jubileuszem regionalnych eliminacji na terenie Miasta Zgierza.
W tegorocznej formule zaplanowano cześć konkursową, w której o maskę i wyjazd do Krakowa walczyło 5 zespołów i 3 solistów oraz część pozakonkursową, w której zaprezentować się mogli wielokrotni uczestnicy ALBERTIANY, którzy swoją grą aktorską i śpiewem uświetnili zgierski Jubileusz.  
ALBERTIANĘ 2014 rozpoczął występ Zespołu AKCENT  z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, prezentując sztukę pt. „Przyszłości się nie poznaje, lecz się ją tworzy”.
Spośród występujących zespołów Jury przyznało 3 miejsce Warsztatowi Terapii Zajęciowej z Fundacji Dom za przedstawienie „Czerwony Kapturek”. Drugie miejsce zdobył Teatr Wielkie Jajo ze Stowarzyszenia K40 w Komorowie za sztukę pt. „Magiczne drzewo”. Natomiast pierwsze miejsce Jury przyznało Zespołowi Optymiści z ŚDS PSOUU Koło w Pabianicach za przepiękną „Opowieść o szczęściu”. Wśród solistów Jury doceniło głos Karoliny Przybysz z Warsztatu Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki w Ozorkowie, która utworem pt. „Sianko na stół” wyśpiewała sobie pierwsze miejsce. Finaliści z II regionu, w którego skład wchodzą województwa łódzkie, mazowieckie i podlaskie, już 10 marca 2014r.będą mogli zaprezentować swoje umiejętności na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Pani Bożenna Piotrowicz przyznała dodatkowo osobistą nagrodę dla terapeuty, który swoją pracą i zaangażowaniem przyczynia się do rozwoju osób niepełnosprawnych oraz stara się jak najpełniej wydobywać ogrom ukrytych możliwości muzyczno-teatralnych drzemiących w niepełnosprawnych aktorach. W tym roku doceniony został wkład pracy Pani Anny Goral, prowadzącej Zespół Optymiści z PSOUU Koło w Pabianicach.
Magia teatru, niesamowita, podniosła atmosfera, satysfakcja z ciężkich przygotowań oraz wszechobecna radość osób niepełnosprawnych z udziału to elementy, dla których ALBERTAIANA jest wartością samą w sobie, i bez której wiele zespołów nie wyobraża sobie istnienia, bo to właśnie do niej przygotowują swój warsztat teatralny przez cały rok.
Nie może również zabraknąć podziękowań dla osób, które przyczyniły się do tego, że ALBERTIANĘ 2014 będziemy wspominać tak wspaniale. Dziękujemy darczyńcom, którzy przekazali swoje wyroby na rzecz zorganizowania Festiwalu, w tym Piekarni KED oraz Piekarni- Górski Mariusz ze Zgierza, oraz Firmie PANDA za przekazanie wędlin. Dzięki darczyńcom każdy uczestnik Festiwalu miał zapewniony słodki i gorący poczęstunek. Podziękowania od organizatorów składamy również na ręce Pani Justyny Zielińskiej oraz Pani Mileny Lalak, które poprowadziły tegoroczne eliminacje.
Wszystko co dobre szybko się kończy, zatem pozostaje nam rozpocząć przygotowania do następnej ALBERTIANY by dalej czuć magię tego wyjątkowego Festiwalu, bo „…to jest teatr.
A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd.
Żeby iść do domu w zamyśleniu,
w zachwycie .
I już zawsze w misce księżyc widzieć.” Joanna Kulmowa

Tekst: Julita Florczak-Sokół

BAL KARNAWAŁOWO - WALENTYNKOWY


Tegoroczny bal zorganizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu odbył się w Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Chełmskiej 42/42a w Zgierzu, dnia 12.02. 2014r. od godziny 16.00. Jak co roku wśród zaproszonych gości nie zabrakło przyjaciół z Kół w Aleksandrowie Łódzkim i Pabianicach, z łódzkiego oddziału Fundacji im. Brata Alberta oraz ze Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki w Ozorkowie. Niezapomnianą zabawę zagwarantował uczestnikom balu Pan Kamil Mucha wraz z zespołem, wygrywając największe przeboje ostatnich lat, oprawionych kolorowymi światłami i sztucznym dymem. By goście nie opadli z sił po intensywnej zabawie na parkiecie, dla wszystkich organizatorzy przewidzieli słodki poczęstunek i gorący posiłek oraz walentynkowe upominki. Dziękujemy serdecznie Przedsiębiorstwu piekarniczo-ciastkarskiemu -Stefan Koziński z Ozorkowa za przekazanie pączków dla wszystkich uczestników balu oraz orkiestrze za to, że trudno nam było zejść z parkietu. Mamy nadzieję, że dzięki  energii z karnawałowego szaleństwa pozostaniemy w szampańskich nastrojach, wyczekując następnego balu.

ZACZAROWANY ŚWIAT 2014


W dniu 25.02.2014r. uczestnicy Zespołu AKCENT  z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu udali się do Koluszek by wziąć udział w konkursie „Kwiaty” w ramach balu „ZACZAROWANY ŚWIAT 2014”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem” w Koluszkach. Wśród zaproszonych gości znalazły się również placówki z Konstantynowa Łódzkiego, Brzezin, Łowicza, Tomaszowa Mazowieckiego i Skierniewic. Tematem przewodnim balu były kwiaty, głównie niezapominajki, które faktycznie zostały przez organizatorów wyczarowane w dekoracjach, pięknych strojach i upominkach. W ramach konkursu prezentowało się 9 placówek, które przygotowały przedstawienia związane z tematem przewodnim. Pomiędzy występami wszyscy uczestnicy balu mogli oddać się wspaniałej zabawie na parkiecie, by po chwili móc znowu przenosić się w świat zaczarowanych kwiatów. Zgierska grupa przygotowywana przez muzykoterapeutkę, Panią Milenę Lalak, zaprezentowała przedstawienie pt. „Kwiat wiśni”, w którym wystąpili: Karolina Kieszkowska, Anna Drozdowska, Magdalena Bednarek, Magdalena Piestrzeniewicz, Sebastian Grzelak, Olga Pawęda i Bogdan Szymaniak. Ciężka praca wszystkich uczestników oraz trud włożony w przygotowanie dekoracji i strojów przyniosły efekt w postaci niezapominajkowego dyplomu za zajęcie I miejsca. Miejmy nadzieje, że magia balu jeszcze długo będzie działać bo wcale nie chce się wychodzić z zaczarowanego świata kwiatów!

Ostatki w PSOUU Koło w Zgierzu
„Przyszliśmy tutaj na Ostatki
nie ma ojca ani matki,
dajcie pączka lub grosika-
zatańczymy wam walczyka.
Dajcie pączka na widelec
Bo już jutro jest Popielec”.


W dniu 04.03.2014r. do Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego przy ul. Chełmskiej 42/42a zjechały się bardzo barwne i ciekawe osobowości. Nie zabrakło lekarza, dziewczyny gangstera, Czerwonego Kapturka, wytwornych dam, diablicy, kibica piłkarskiego czy pingwina, a na straży porządku stał sam Zorro. Ostatkową zabawę rozpoczął występ Zespołu AKCENT, z przedstawieniem pt. „Kwiaty wiśni”, dzięki któremu zacne grono kolorowych postaci zasiliło kilka Japonek. Oczywiście nie mogło zabraknąć pysznych pączków i faworków oraz ostatkowych konkursów, w tym na najładniejszy strój oraz na najlepiej tańczącą parę na skrawku gazety. Podopieczni Zgierskiego Koła oraz zaproszeni przyjaciele z Koła w Aleksandrowie Łódzkim mogli bawić się przy dźwiękach największych hitów i przy okazji spalić zbędne, ostatkowe kalorie. Tradycji stało się zadość, zatem śmiało możemy stwierdzić, że jesteśmy przygotowani na posypanie głowy popiołem!

Zgierski Kaziuk
28.02-02.03.2014r.


W tym roku już po raz 10-ty na Placu im. Jana Pawła II w Zgierzu odbyły się Zgierskie Kaziuki, dzięki którym mieszkańcy Zgierza i okolic mogli kolejny raz skosztować przysmaków Wileńczyzny. W czasie 3-dniowych obchodów odbyło się wiele imprez towarzyszących, przybliżających różne sfery życia regionu Wileńsczyzny, można było podziwiać litewskie zespoły ludowe, zapoznać się z panującymi tam obyczajami, lepiej poznać kulturę oraz poczuć atmosferę Wileńskiego Kaziuka. Dnia 01.03. 2014r. przedstawiciele Zgierskiego Koła Stowarzyszenia wzięli udział w uroczystej mszy św., która miała miejsce w Parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu, ku czci Św. Kazimierza, Patrona Polski i Litwy. W czasie mszy przybliżono życiorys św. Kazimierza oraz powitano gości z Wileńszczyzny. Po mszy ulicami Zgierza, przy dźwiękach ludowej muzyki, ruszył uroczysty Orszak Kaziukowy, prowadzony przez władze miasta, duchowieństwo, nie mogło również zabraknąć samego św. Kazimierza. Po dotarciu na Plac im. Jana Pawła II wszyscy uczestnicy Orszaku mieli możliwość skosztowania przysmaków Wileńszczyzny oraz podziwiania i zakupienia wyrobów rękodzielniczych. Wśród kilkudziesięciu kramów, które prezentowały swoje wyroby znaleźć można było również Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, które specjalnie na tą okazję przygotowało wiele smakołyków Ziemi Zgierskiej, w tym m.in. Smalczyk „Palce Lizać”, ciasteczka „Pychotki”, domowe ciasta oraz wiele rękodzieł, które obrazowały pracę uczestników WTZ i ZTRAS PSOUU Koło w Zgierzu. Cały dochód ze sprzedaży wyrobów Stowarzyszenia podczas Zgierskiego Kaziuka zostanie przeznaczony na dalszą rehabilitacje i terapię podopiecznych Stowarzyszenia, dlatego dziękujemy wszystkim tym, którzy wykazali zainteresowanie naszymi wyrobami i wsparli działalność Stowarzyszenia.

Sami o Sobie 2014


 W dniu 08.05.2014r. na terenie Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Chełmskiej 42/42a w Zgierzu odbył się VI Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Sami o Sobie”, nad którym Honorowy Patronat objęła Posłanka na Sejm RP, Pani Agnieszka Hanajczyk. Przeglądowi patronowali również Starosta Zgierski, Pan Krzysztof Kozanecki, Prezydent Miasta Zgierza, Pani Iwona Wieczorek oraz Dyrektor Łódzkiego Oddziału PFRON, Pan Władysław Skwarka. Wydarzenie, jak co roku połączone było z obchodami Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zgierzu. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych, instytucji publicznych, duszpasterzy, dyrektorów szkół i przedszkoli specjalnych oraz placówek działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Formuła Przeglądu zakładała prezentację stoiska z wyrobami rękodzielniczymi uczestników oraz występ wokalny lub taneczno-teatralny. Na zaproszenie organizatorów, Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, odpowiedziało 14 placówek z całego województwa łódzkiego, w tym m.in. z Łodzi, Zgierza, Kutna, Żychlina, Aleksandrowa Łódzkiego, Ozorkowa i Głowna, obejmując wiekowo uczestników od przedszkola do seniora. Na wszystkich uczestników czekał słodki  i ciepły poczęstunek,  upominki od Patronów Przeglądu oraz pamiątkowa statuetka. Świętowanie Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualna podczas Przeglądu „Sami o Sobie” przebiegało we wspaniałej, przyjaznej atmosferze, tym bardziej, że w tym dniu mimo nieprzychylnych prognoz, gorące słońce zagościło nie tylko w sercach ale i na niebie.
 Jak zwykle nie zawiedli sponsorzy, dzięki którym możliwe było zorganizowanie Przeglądu w takiej formie. W tym roku mogliśmy liczyć na:
Zakład Masarski- Józef Laszkiewicz z Ozorkowa,
Piekarnię- Włodzimierz Galoch ze Zgierza,
Piekarnię- Wojciech i Edyta Jaciubek z Opoczna
Przedsiębiorstwo piekarniczo-ciastkarskie, Koziński Stefan z Ozorkowa,
Piekarnię- Mariusz Górski z Ozorkowa,
Dystrybucję mięsa i wędlin-PANDA ze Zgierza,
Gimnazjum nr 3 w Zgierzu, od którego wypożyczyliśmy scenę oraz
Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w Zgierzu, które mimo maturalnego czasu wypożyczyło nam krzesła.
 Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Dominika Tarczyńskiego(DJ Tarcza), który kolejny raz zadbał o oprawę muzyczną podczas Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.
Dziękujemy wszystkim, którzy docenili i uczcili twórczość osób niepełnosprawnych swoją obecnością podczas Przeglądu „Sami o Sobie 2014” i razem z nami świętowali Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zgierzu.

Tekst: Julita Florczak-Sokół

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kutnie


 W dniu 11 maja  2014 r. odbyły się obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną  na Placu im. Józefa Piłsudskiego w Kutnie.
Organizatorami obchodów było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem  Umysłowym  Koło nr 1 w Kutnie.
W programie przewidziano występy wokalno – taneczne i teatralne uczestników  z placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych z całego województwa łódzkiego, w tym m.in. ze Zgierza, Kutna, Żychlina, Łęczycy czy Ozorkowa.
Organizatorzy do wspólnego świętowania zaprosili też gwiazdy estradowe m.in.
Zespół Concord, Patrycję Malinowską i Michała Karpackiego przy których publiczność świetnie się bawiła i tańczyła do najlepszych utworów.
Zgromadzeni goście mogli podziwiać ręcznie wykonane prace rękodzielnicze oraz wystawę samochodów sportowych prezentowaną przez  miłośników  motoryzacji z Bawarka FC Płock i BMW Mazowsze.
Zespół Akcent z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, w składzie: Olga Pawęda, Magdalena Piestrzeniewicz, Bogdan Szymaniak, Dominik Szypulski, Sebastian Grzelak, Marek Stachurski, Piotr Flisiak, Marcin Piotrowicz i Piotr Sobczak,  zaprezentowali sztukę pt. „Przyszłości się nie poznaje, lecz się ją tworzy”,  przygotowywaną pod kierownictwem Pani Mileny Lalak, ze wsparciem Pani Elżbiety Szwajcer i pani Zofii Stanisławskiej, zbierając od publiczności wielkie brawa. Cieszymy się bardzo, że mogliśmy wspólnie świętować obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kutnie.
Do zobaczenia za rok.

Autor tekstu : Olga Pawęda, Magdalena Piestrzeniewicz
                     ze wsparciem Julity Florczak-Sokół

Seminarium


W dniu 15.05.2014r. w sali konferencyjnej  Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego przy ul. Chełmskiej 42/42a w Zgierzu odbyło się Seminarium pt. : „Standardy jakości życia w domach opieki o charakterze rodzinnym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną”- Prezentacja przebiegu i rezultatów partycypacyjnego procesu.
Uczestnikami procesu były trzy organizacje pozarządowe: Fundacja L’ARCHE, Fundacja „Miedzy Nami” i Fundacja Przyjazny Dom im. S. Jabłonki w partnerstwie z L’ARCHE Ireland, przy współpracy z przedstawicielem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Każda z organizacji prowadzi dom(lub domy) o charakterze rodzinnym, czyli takim, w którym zamieszkuje od 5-10 osób z niepełnosprawnością.
 Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi w ramach projektu „Wzmocnić głos niemocnych” współfinansowanego przez Szwajcarię ze szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Honorowy Patronat nad Seminarium objął Pan Jarosław Duda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób  Niepełnosprawnych.
 W maju seminaria odbyły się w trzech miastach Polski, we Wrocławiu, Zgierzu i Krężnicy Jarej, ich celem jest zapoznanie uczestników z przebiegiem prac oraz upowszechnianie informacji na temat wypracowanych rezultatów i najlepszych praktyk z tego obszaru z Irlandii. Wśród prelegentów była min. Pani Zuzanna Grabusińska, z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Pani prof. nadzw. Dorota Podgórska-Jachnik, z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi, Pani Anna Mroczek, Dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, Pani Mary McIlveen z Fundacji L’ARCHE Ireland, Pani Aleksandra Nawrocka i Pan Michał Talar z Fundacji L’ARCHE Wspólnota w Poznaniu oraz Pani Bożenna Piotrowicz, Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu.
Zaproszeni goście mieli również okazję zwiedzić budynek Centrum i pracownie Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz zapoznać się z prowadzonym przez Stowarzyszenie mieszkalnictwem treningowym.
 Po owocnych rozważaniach merytorycznych i zapoznaniu się z funkcjonowaniem Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego na wszystkich gości czekał słodki i ciepły poczęstunek, przy którym  można było wymieniać się doświadczeniami oraz kontynuować rozmowy na temat standardów jakości życia osób niepełnosprawnych, tym razem jednak nie na forum, a w kuluarach.

Tekst: Julita Florczak-Sokół

Dni Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Żychlinie


W dniu 18 maja 2014 r. od godziny 14.00. na terenie ogrodu parafialnego p. w. św. Apostołów Piotra i Pawła  w Żychlinie, odbyła się wielka impreza z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Organizatorem obchodów  było Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Żychlinie.
W programie były występy osób niepełnosprawnych z placówek z różnych miast. Zespół Terapii Teatralno- Muzycznej z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu w składzie Olga Pawęda  Dominik Szypulski, Sebastian Grzelak, Marcin Piotrowicz, Kasia Flisiak i Magda Piestrzeniewicz wystawiali mix utworów z repertuaru lat 60-tych.
Dodatkowymi atrakcjami były występy wielkich gwiazd t.j.: Marcin Siegieńczuk z Zespołem Toples, iluzjonisty Tomasza Jusza z Łodzi oraz Zespołu Team .
Były też różne atrakcje dla dzieci: zamek dmuchany, ścianka wspinaczkowa i różnego rodzaju konkursy oraz loteria fantowa.
Atmosfera była świetna, wszyscy zaproszeni goście bawili się i tańczyli przy letnich utworach, dlatego obchody zakończyły się dopiero o godzinie 21.00.
Ta impreza zostanie na stałe w naszej pamięci. Do zobaczenia za rok .


Autor tekstu: Olga Pawęda , Magdalena Piestrzeniewicz
Ze wsparciem Julity Florczak-Sokół

PSOUU inkubatorem kapitału społecznego


W dniach 5-6 czerwca 2014r., na terenie kompleksu San Remo w Zgierzu, odbyło się szkolenie w ramach projektu pt.: „PSOUU inkubatorem kapitału społecznego” realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU) w partnerstwie z PSOUU Koło w Krośnie oraz Inclusion Europe, a współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Głównym celem projektu jest podniesienie umiejętności obywatelskich i zwiększenie aktywności osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz społeczności skupionych wokół tychże osób (przede wszystkim liderów PSOUU) w demokratycznych strukturach społecznych. Program szkolenia zakładał omówienie zagadnień z zakresu m.in. sytuacji organizacji członkowskich w Europie, pozyskiwania funduszy, roli osób niepełnosprawnych  w organizacjach członkowskich, wykorzystania nowych mediów w działalności organizacji oraz pozyskiwania wolontariuszy. Szkolenie prowadzili przedstawiciele Inclusion Europe, pani Karolina Cyran-Juraszek oraz Pan Jim Winters z Irlandii, oferując uczestnikom szkolenia formę wykładowo-warsztatową w mniejszych grupkach, również w języku angielskim.
Na zakończenie drugiego dnia szkolenia przewidziano sesję plenarną w Zgierskim Starostwie Powiatowym, z udziałem Regionalnej Organizacji Self-Adwokatów ze Zgierza. Wśród zaproszonych gości byli m.in.:  Prezydent Miasta Zgierza,  Pani Iwona Wieczorek, Pani Anna Mroczek, Dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, Pani Ewa Lesiak, Dyrektor MOPS  w Zgierzu, Pani Agnieszka Duszkiewicz –Nowacka, Dyrektor PCPR w Zgierzu, Przedstawiciele Urzędu Pracy w Zgierzu oraz instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Podczas debaty poruszono następujące zakresy tematyczne:
1.  Moje prawa obywatelskie.
2. Życie osobiste z niepełnosprawnością intelektualną.
3. Zatrudnienie i rynek pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Debatę prowadziła Wiceprzewodnicząca Zarządu  Koła w Zgierzu, Pani Beata Gawron oraz Pani Julita Florczak – Sokół, terapeuta zajęciowy-psycholog i osoba wspierająca grupę Self  Adwokatów ze Zgierza. W debacie z przedstawicielami lokalnych władz wzięli udział członkowie  Regionalnej Organizacji Self- Adwokatów ze Zgierza(ROSA) w składzie : Lider Self-Adwokatów, Magdalena Piestrzeniewicz, Alicja Wawrzyńczak,  Piotr Sobczak, Olga Pawęda , Katarzyna Flisiak, Dominik Szypulski, Marta Otto, Bogdan Szymaniak, Marcin Piotrowicz i Sebastian Grzelak. Obecni na sali goście chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez osoby z niepełnosprawnościami i dzielili się swoimi przemyśleniami. Udział w dyskusji mogły również zabrać inne osoby niepełnosprawne, obecne na sali, poprzez podniesienie odpowiedniego koloru karki, świadczącej o tym, czy osoba zgadza się bądź nie z przedmówcą, lub prosi o powtórzenie czy wyjaśnienie zagadnienia.
Spotkania Self-Adwkatów z władzami samorządowymi i organizacjami działającymi na ich rzecz, zawsze przyczyniają się do zwiększenia  świadomości na temat potrzeb, możliwości i oczekiwań wszystkich osób niepełnosprawnych. Należy mieć nadzieję, że dzięki takiej wymianie poglądów, władze wdrażające odpowiednie regulacje prawne, będą mogły przyczynić się do poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnościami, tak by faktycznie stawały się one pełnoprawnymi obywatelami.„WIOSNA RADOSNA” 2014


W dniu 11.06.2014r. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Żychlinie w celu zaprezentowania potencjału artystycznego osób niepełnosprawnych, już po raz ósmy zorganizowało Ogólnopolski Przegląd Twórczości Muzycznej Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „WIOSNA RADOSNA” na terenie Żychlińskiego Domu Kultury. Patronat nad wydarzeniem objęli Starosta Powiatu Kutnowskiego oraz Burmistrz Gminy Żychlin. Jak co roku do konkursu stanęło mnóstwo placówek z całej Polski. Zespół „AKCENT” z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, przygotowywany pod okiem muzykoterapeutki, Pani Mileny Lalak, w składzie Bogdan Szymaniak, Olga Pawęda, Magdalena Piestrzeniewicz, Dominik Szypulski, Sebastian Grzelak, Marek Stachurski, Piotr Sobczak oraz Jakub Płóciennik, zaprezentował mix piosenek o charakterze musicalowym pt. „Szukając szczęścia”. Mimo, że nie udało się Zespołowi zdobyć żadnego miejsca w konkursie, to i tak warto było wziąć w nim udział, gdyż można było podziwiać inne zespoły, które zachwycały swoimi występami zgromadzoną w Domu Kultury publiczność. Zgodnie z tradycją podczas oczekiwania na decyzję jury wszyscy uczestnicy „WIOSNY RADOSNEJ” mieli okazję bawić się i tańczyć przy dźwiękach aktualnych hitów oraz skosztować przygotowanych przez organizatorów smakołyków.
Przed nami wakacje, a po nich oczekiwanie i przygotowania do kolejnej „WIOSNY RADOSNEJ” w Żychlinie.


„NIE ZAMIENAJ SERCA W TWARDY GŁAZ”2014

„Przeżyj to sam, przeżyj to sam
Nie zamieniaj serca w twardy głaz
Póki jeszcze serce masz…”
                                                 Andrzej Sobczak


W dniu 12 czerwca 2014r. Środowiskowy Dom Samopomocy w Głownie wraz ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Niezapominajka” w Głownie już po raz IX zorganizował Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „NIE ZAMIENIAJ SERCA W TWARDY GŁAZ”.
W programie przewidziano prezentacje i konkursy m.in. na najładniejsze stoisko wystawowe, na najładniejszy bukiet, na najlepsze ciasteczka. Można było również sprawdzić swoje możliwości w konkursach sportowych, plastycznych oraz zaprezentować umiejętności wokalno-teatralne podczas występów estradowych. Plac nad zalewem Mrożyczka w Głownie zamienił się w tym dniu w prawdziwe, mocno tętniące życiem, serce Głowna, gdyż gościł wiele placówek z całego regionu łódzkiego, umożliwiając zgromadzonym gościom wspólną zabawę, wymianę doświadczeń oraz integrację ze społecznością lokalną. Organizatorzy zapewnili wszystkim gościom ciepły posiłek oraz nagrodzili dyplomami i upominkami za udział we wszystkich proponowanych atrakcjach i zmaganiach. Tak intensywny program Przeglądu sprawił, ze wszyscy goście mieli czas wypełniony po brzegi, i nie mieli czasu na nudę. Dziękujemy organizatorom za moc atrakcji i wspaniałą atmosferę, do zobaczenia na kolejnej edycji Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych „NIE ZAMIENIAJ SERCA W TWARDY GŁAZ” już za rok!Festiwal Pomysłów Twórczych „Razem Lepiej”


Fundacja Osób Społecznie Aktywnych F.O.S.A. w Aleksandrowie Łódzkim we współpracy z Domem Pomocy Społecznej i Warsztatami Terapii Zajęciowej w Rąbieniu oraz Polskie Stowarzyszenie Pomocowe „POMOST” wraz ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Aleksandrowie Łódzkim w dniu 18.06.2014r. zorganizowali pierwszą edycję Festiwalu Pomysłów Twórczych „Razem Lepiej” na terenie obiektu MOSiR w Aleksandrowie Łódzkim. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Zgierskiego, Pan Krzysztof Kozanecki oraz Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, Pan Jacek Lipiński. Natomiast Patronat Honorowy nad Festiwalem objęła Poseł do Parlamentu Europejskiego, Pani Joanna Skrzydlewska oraz Poseł na Sejm RP, Pani Agnieszka Hanajczyk.  W programie Festiwalu przewidziano występy estradowe, wystawę prac konkursowych, konkurencje sportowe, wystawę słodkich wypieków oraz zabawę taneczną z konkursami. Celem Festiwalu było eliminowanie, zmniejszanie lub kompensowanie barier świadomościowych istniejących wśród sprawnych członków społeczeństwa oraz umożliwienie osobom niepełnosprawnym korzystanie z dóbr kultury, przeciwdziałanie marginalizacji i stygmatyzacji z jaką na co dzień spotykają się osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki wspaniałej pogodzie uczestnicy z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym mogli korzystać ze wszystkich atrakcji, podziwiać prace rękodzielnicze innych uczestników oraz spędzać czas w miłej atmosferze podczas I Festiwalu Pomysłów Twórczych „Razem Lepiej”.

Piknik Integracyjny
WSPÓLNE WIĘZI 29.06.2014r.


 Jak co roku w czerwcu Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu zorganizowało Piknik Integracyjny „WSPÓŁNE WIĘZI” na terenie Centrum Rehabilitacyjnego przy ul. Chełmskiej 42/42a w Zgierzu. Celem Pikniku było ukazanie dorobku twórczego osób z niepełnosprawnościami, integracja ze społecznością lokalną, wspólne i rodzinne świętowanie rozpoczynającego się lata oraz zbieranie funduszy na dalszą terapię i rehabilitację dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.  Organizatorzy zapewnili przybyłym na Piknik gościom ogrom atrakcji dla całej rodziny, jednym słowem dla każdego było coś miłego i atrakcyjnego. Oficjalnego otwarcia Pikniku Integracyjnego dokonała Pani Bożenna Piotrowicz, Przewodnicząca Zarządu Koła PSOUU w Zgierzu wraz z Panem Wojciechem Budziarskim, Członkiem Zarządu Powiatu Zgierskiego, który podkreślił ważną rolę, jaką odgrywa Stowarzyszenie na terenie Osiedla Krzywie-Chełmy w Zgierzu. Na spragnionych wrażeń młodych odkrywców czekało wesołe miasteczko, konkursy i zmagania sportowe, loteria fantowa, kącik zabaw i malowania na folii,  bajkowe i uzdolnione postacie, które pięknie malowały dzieciom twarze, zaplatały warkoczyki i wykonywały piękne portrety. Oprócz tego można było przejechać się wraz z „Czarnymi Orłami” i Panią Sylwią Bagińską ich wspaniałymi, „mechanicznymi rumakami”, zasiąść za kierownicą wozu strażackiego, spróbować swoich sił w przeciąganiu liny oraz zgadywaniu tytułów piosenek „po jednej nutce”,  przymierzyć napoleoński mundur i oddać strzał z broni dawnej. Na scenie natomiast, przybyli na Piknik goście, mogli podziwiać występy Zespołu Terapii Teatralno - Muzycznej „AKCENT” z PSOUU Koło w Zgierzu, uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Zgierzu, grających na fletach, gitarze i akordeonie, Orkiestrę Parafii św. Marcina ze Strykowa, pokaz pierwszej pomocy i w nagłych przypadkach, przeprowadzony przez Harcerski Klub Sportowy „ADRENALINA” ze Zgierza, wystąpił też DJ Tarcza Events, który jednocześnie zapewniał oprawę muzyczną podczas Pikniku oraz odważne i zdolne dzieci, które zapragnęły zaprezentować się na scenie z piosenką, występem tanecznym lub wierszem. Po uczcie duchowej można było również dopieścić podniebienie grillowanymi  pysznościami kuchni „pod chmurką” oraz słodkościami typu gofry, lody i wata cukrowa.
 Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli spędzić tą niedzielę razem z nami, tworząc swoją obecnością niepowtarzalną atmosferę i  trzymając kciuki za wspaniałą pogodę. Wspólna zabawa zgromadzonych na Pikniku mieszkańców Zgierza i okolic oraz korzystanie z różnych atrakcji wspierało działalność Stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że dzięki takim wydarzeniom tworzy się i umacnia  więź, dzięki której osoby z niepełnosprawnością intelektualną w coraz większym stopniu będę stawać się pełnoprawnymi obywatelami naszego społeczeństwa.

Tekst: Julita Florczak-Sokół

Tańczmy Razem 2014


W dniu 27 sierpnia, na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Aleksandrowie Łódzkim, udaliśmy się na Plac Kościuszki w Aleksandrowie Łódzkim, by wziąć udział w powiatowych otwartych warsztatach tanecznych- TAŃCZMY RAZEM. W programie organizatorzy przewidzieli warsztaty taneczne prowadzone przez profesjonalistów w zakresie tańca latynoamerykańskiego, współczesnego i integracyjnego oraz zajęcia praktyczne z zakresu fitness, jogi, technik rozluźniających i relaksujących ciało. Oprócz tego przybyłe na warsztaty placówki mogły zaprezentować swój dorobek rękodzielniczy, wymienić się doświadczeniami taneczno-artystycznymi oraz skorzystać z dodatkowych atrakcji jakimi były pokazy strażackie i dogoterapia. Na każdego uczestnika czekał suchy prowiant, owoce, warzywa i upominki oraz pyszne słodkości od Zakładu Cukierniczego „Piotruś” W.P.E. Graczykowie z Aleksandrowa Łódzkiego. Mimo niesprzyjających prognoz, pogoda w tym dniu była dla organizatorów łaskawa, dzięki czemu przybyli na warsztaty goście mogli w pełni uczestniczyć we wszystkich przewidzianych atrakcjach i bawić się w rytmie m.in.ZUMBY!

Jastrzębia Góra


Ostatnie dni lata postanowiliśmy spędzić w pięknej, nadmorskiej miejscowości Jastrzębia Góra. 15 września wraz z terapeutami, uczestnikami WTZ i ZTR-AS, wczesnym rankiem wyruszyliśmy w drogę. Po drodze odwiedziliśmy znany kurort sanatoryjny- Ciechocinek. Odbyliśmy tam  spacer wzdłuż term, wdychając świeże powietrze.
Ruszyliśmy w dalszą drogę. Po sześciu godzinach jazdy dotarliśmy do celu. Na miejscu przywitała nas słoneczna pogoda. W ośrodku „Jubilat”, gdzie mieliśmy spędzić kolejne 6 dni, zostaliśmy serdecznie przyjęci przez personel.
Drugiego dnia zaplanowana była wycieczka do Gdańska. Rozpoczęliśmy ją od zwiedzenia Katedry w Oliwie. Szczególnie zafascynowani byliśmy ogrodami przy katedrze, które były zaprojektowane w stylu francuskim i angielskim. Następnie przejechaliśmy do centrum, gdzie zwiedziliśmy słynny okręt „Sołdek”. Były to niesamowite przeżycie. Oglądaliśmy kajuty marynarzy i staliśmy za kołem kapitańskim. Kolejną atrakcją była Poczta Polska, miejsce w którym rozpoczęła się II Wojna Światowa. Pan przewodnik opowiadał nam ciekawe rzeczy o tym miejscu. W drodze na starówkę gdańską zatrzymaliśmy się w Kościele św. Brygidy, gdzie podziwialiśmy jego przepiękne wnętrze.
Po dość długim spacerze znaleźliśmy się na Starówce. Wspaniały klimat zachęcał do podziwiania kamieniczek i znajdujących się tam zabytków. Oczywiście nie omieszkaliśmy sfotografować się z Neptunem.
Kolejnym miejscem, do którego pojechaliśmy było Muzeum Solidarności w Stoczni Gdańskiej. W zadumie oglądaliśmy zgromadzone tam ekspozycje z tych trudnych chwil naszego kraju. Przewodnik przybliżył nam wydarzenia jakie miały tam miejsce.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Jastrzębiej Góry.
Trzeciego dnia postanowiliśmy zwiedzić najbliższą okolicę. Poszliśmy również na plażę. Moczyliśmy nogi w naszym Bałtyku, promienie ciepłego słońca ogrzewały nas w trakcie spaceru brzegiem morza. Tego dnia odbyła się również wieczorem dyskoteka, połączona ze świętowaniem urodzin Dominika Szypulskiego. I tak z szybkością światła minął nam kolejny dzień.
W czwartym dniu odbyła się wycieczka na Hel. Wspaniałą atrakcją było zwiedzanie tej miejscowości meleksami. Zwiedziliśmy deptak oraz podjechaliśmy pod latarnię. Następnie udaliśmy się do fokarium. Jednak największa atrakcja była przed nami. Odbyliśmy wspaniały rejs statkiem. Mimo wiatru podziwialiśmy wspaniałe krajobrazy. Wieczorem natomiast zorganizowaliśmy ognisko z kiełbaskami.
W piątek pani animator z ośrodka „ Jubilat” poprowadziła nas szlakiem Lisi Jar do latarni morskiej w Rozewiu. Najbardziej wytrwali zdobyli latarnię bez większego problemu. Głodni i zmęczeni wróciliśmy na obiad. Po obiedzie poszliśmy do miasta zakupić pamiątki.
Sobota obudziła nas pięknym słońcem. Przedpołudnie postanowiliśmy spędzić na plaży. Z nostalgią  żegnaliśmy się z naszym pięknym Bałtykiem. Po obiedzie odbyła się pożegnalna dyskoteka, na której Karolina Kieszkowska obchodziła urodziny. Wieczorem zaczęliśmy pakować walizki. Niektórzy odkładali to zadanie ndo ostatniej chwili.
Nieubłagalnie nadszedł czas wyjazdu. Zjedliśmy niedzielne śniadanie i wyjechaliśmy z Jastrzębiej Góry, która chyba z rozpaczy, że wyjeżdżamy pożegnała nas deszczem.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Pelpinie, gdzie odbywał się jarmark rękodzieła ludowego. Zwiedziliśmy tam również piękny, zabytkowy kościół.
Ze smutkiem i łezką w oku wracaliśmy do Zgierza. Jedynym pocieszeniem było spotkanie z naszymi najbliższymi i dzielenie się przeżyciami z wyjazdu.
LICHEŃ


10 października uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej i Zespołu Terapeutyczno- Rehabilitacyjnego Aktywności Społecznej wraz z terapeutami pojechali na jednodniową wycieczkę do Lichenia. Już od samego rana pogoda nam sprzyjała, więc mogliśmy w pełni korzystać z pięknych widoków oraz  zwiedzać Sanktuarium Maryjne w Licheniu.  Pierwszym punktem naszej wyprawy było wejście na Golgotę. Na jej szczyt prowadzi stroma droga, gdzie umiejscowione są stacje Drogi Krzyżowej oraz liczne groty i kapliczki. Następnie odbyliśmy spacer alejkami parkowymi i doszliśmy do Bazyliki. Tam w ciszy i pełni zadumy oddaliśmy się urokowi tego miejsca. Każdy z nas mógł pomodlić się i zapalić światełko  w swojej intencji. Były to dla nas chwile wyciszenia i przemyśleń. Na terenie Sanktuarium kupiliśmy pamiątki i upominki dla siebie i naszych najbliższych.
Po pysznym obiedzie w Domu Pielgrzyma „Arka” wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.


Pokaz Mody – EKO 2014


16 października, odbył się w Łodzi IX Warsztatowy Pokaz Mody – EKO 2014 .
W tegorocznym pokazie udział wźięli uczestnicy z następujących placówek: WTZ Nowa Zorza, WTZ Słyszę Serce, WTZ w Aleksandrowie Łódzkim, WTZ w Zgierzu, WTZ w Ozorkowie, WTZ w Urzeczu, WTZ TPD Łódź – Bałuty.
Podczas pokazu należało zaprezentować stroje w trzech kategoriach : Kaja w ogrodzie. Perfekcyjna Pani Domu, Dekoratornia.
Nasze Warsztaty zaprezentowały stroje we wszystkich kategoriach. Stroje zostały zaprojektowane i wykonane przez uczestników na zajęciach terapeutycznych w pracowni plastycznej pod kierownictwem p. Agnieszki Ryźlak, oprawę muzyczna i tekst zapowiadający prezentacje stroju przygotowała p. Milena Lalak.
Pokaz był na wysokim poziomie. Prezentowane stroje wyróżniały się pomysłowością i oryginalnością, każda z placówek chciała zachwycić jury i publiczność można było zauważyć ogrom pracy włożonej w przygotowaniu stroju. Tak więc jury miało bardzo trudne zadanie w wyłonieniu najpiękniejszych  i najlepszych modeli .Po długich i burzliwych obradach zostali wybrani laureaci pokazu.
Stroje przygotowane przez nasze Warsztaty zostały wysoko ocenione i nagrodzone tak więc z przyjemnością możemy się pochwalić I miejscem w kategorii Kaja w Ogrodzie – prezentowanym przez modelkę p. Olgę Pawędę, II miejscem w kategorii Dekoratornia – prezentowanym przez modelkę p. Annę Drozdowska, II miejscem w kategorii Perfekcyjna Pani Domu – prezentowaną przez modelkę p. Karolinę Jaworską.
Po wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy obejrzeli występ zespołu wokalnego gospodarzy pod hasłem „Bawimy się Razem”.
Jesteśmy szczęśliwi i dumni z sukcesu jaki osiągnęliśmy w tegorocznym pokazie Eko – Mody ,mamy nadzieje ze za rok będzie jeszcze lepiej.


Tekst: Elżbieta Szwajcer


Wspaniały Jubileusz


W dniu 27.10.2014 roku odbył się Jubileusz 10-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU Koło w Pabianicach. Oczywiście nie mogło zabraknąć nas na tej uroczystości. Delegacja Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Zespołu Terapeutyczno Rehabilitacyjnego Aktywności Społecznej była obecna wśród wielu zaproszonych gości. Jubileusz rozpoczął się krótką prezentacją multimedialną na temat 10- cio letniej działalności Środowiskowego Domu Samopomocy. Były to momenty wspomnień i wielu wzruszeń. Następnie kadra ośrodka z kierownikiem panią Anną Lewandowską na czele, otrzymała podziękowania z rąk rodziców oraz wielu zaproszonych gości, za wieloletnią pracę na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Również sami podopieczni podziękowali swoim opiekunom. Był to wspaniały prezent wieńczący ich 10 lat pracy. Uczestnicy zaprezentowali się w przedstawieniu „Romeo i Julia”.  Zarówno barwne stroje jak profesjonalna gra aktorska złożyły się na niezwykłą inscenizację, której dopełnieniem była wyjątkowa scenografia przygotowana również w ośrodku. Po skończonym spektaklu uczestnicy otrzymali również gratulacje oraz owacje na stojąco. Po słodkim poczęstunku udaliśmy się w drogę powrotną.
Życzymy naszym Przyjaciołom z Pabianic jeszcze wielu tak świetnych jubileuszy.To już 10 lat


Dnia 6 listopada 2014 roku odbyła się okrągła-10 edycja Halowego  Mitingu Lekkoatletycznego Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w hali sportowej MOSiR w Zgierzu. Uczestniczyło w nim 200 osób z całego województwa łódzkiego . Zawodnicy wraz z trenerami przyjechali z Aleksandrowa Łódzkiego, Kutna, Ozorkowa, Rąbienia , Łodzi, Żychlina ,Pabianic i oczywiście ze Zgierza.
Patronat nad zawodami objął Starosta Zgierski, który ufundował puchary, dla każdej z drużyn oraz Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek, fundatorka medali dla wszystkich zawodników.
Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele biur poselskich pani Agnieszki Hanajczyk, pana Artura Dunina oraz pana Cezarego Olejniczaka. Wśród gości był również przedstawiciel powiatu zgierskiego pan Wojciech Budziarski oraz pani Ilona Rafalska radna Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Uczestnicy brali udział w konkurencjach takich jak skok w dal obunóż, rzut woreczkami do kosza z wózka , odbijanie piłeczki tenisowej rakietą do tenisa czy pokonywanie toru przeszkód i wielu innych,a to wszystko przy głośnym dopingu koleżanek i kolegów z trybun.
Swoje umiejętności zaprezentowały nam nasze cheeleaderki, które swoim tańcem rozgrzewały wszystkich zawodników do zmagań sportowych.
Po przeliczeniu punktów ogłoszono werdykt. Pierwsze miejsce zdobyli zawodnicy reprezentujący Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę z Ozorkowa, drugie miejsce przypadło reprezentantom PSOUU Koło w Żychlinie, trzecie medalowe miejsce wywalczyli zawodnicy PSOUU Koło w Pabianicach.
Wszyscy zawodnicy, kibice oraz goście mogli skorzystać z przygotowanego suchego prowiantu oraz gorącego obiadu.
Zwieńczeniem imprezy , której przyświecały idee dobrej zabawy i integracji były dyplomy, medale, i puchary oraz  uśmiech na twarzach naszych sportowców.
Zarząd Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Zgierzu pragnie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy włączyli się w organizację X Mitingu Lekkoatletycznego Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.
Dziękujemy naszym Posłom na Sejm RP pani Agnieszce Hanajczyk  za dofinansowanie posiłku, panu Arturowi Duninowi oraz panu Cezaremu Olejniczakowi oraz pani Ilonie Rafalskiej radnej Sejmiku Województwa Łódzkiego, za ufundowanie nagród dla wszystkich drużyn biorących udział w Mitingu.
Za okazane wsparcie i pomoc dziękujemy również Piekarni „Ked” w Zgierzu, panu Mariuszowi Górskiemu, panu Stefanowi Kozińskiemu z Ozorkowa oraz Hurtowni „Panda” ze Zgierza.
Szczególne podziękowania kierujemy do pana Dyrektora Witolda Królewiaka oraz pracowników MOSiR-u w Zgierzu za pomoc i ciepłe przyjęcie, które od lat otrzymujemy.


Zobaczyć to co niewidoczne- podróż do Centrum Nauki Kopernik


25 listopada o godz. 6.30 wyruszyliśmy w podróż do Warszawy, a konkretnie do Centrum Nauki Kopernika. Po niespełna dwugodzinnej drodze dotarliśmy na miejsce.
Jak tylko przekroczyliśmy próg Centrum otworzył się przed nami ciekawy i tajemniczy świat nauki. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od filmu pt : „ Kosmiczna wyprawa”, na który zaprosił nas kapitan statku kosmicznego . Naszym oczom ukazały się tysiące migoczących gwiazd, które zdawały się być na wyciągnięcie ręki. Przemierzając tysiące kilometrów świetlnych bezkresnego kosmosu, napotykaliśmy wiele planet oraz innych ciał niebieskich, po czym dotarliśmy do celu naszej wyprawy- Saturna. TA interaktywna podróż sprawiła, że poczuliśmy się jak astronauci. Kolejnym etapem wycieczki była wystawa pt:”Mikroświat”.
Pozwoliła ona nam zobaczyć „to co niewidoczne” np. oko muchy. Dzięki ekspozycji mieliśmy możliwość skonstruować mikroskop oraz dobrać do niego odpowiednie próbki.
Ze świata mikroskopijnego udaliśmy się do krainy robotów. Mieliśmy możliwość zobaczyć Teatr Robotyczny na podstawie jednej z „ Bajek Robotów” autorstwa Stanisława Lema. Śledziliśmy losy zakochanej maszyny oraz pięknej Księżniczki Krystalit, którym głosów użyczyli znani aktorzy: Piotr Fronczewski i Marian Opania. Po tym nietypowym, ale jakże ciekawym przedstawieniu udaliśmy się na pyszny obiad.
Każdy z nas miał czas na zakup pamiątek z tego magicznego miejsca.
Pełni wrażeń wyruszyliśmy już nie w międzygalaktyczną podróż, ale podróż do domu.


Tekst: Małgorzata Potakowska


Zabawa Andrzejkowa


27 listopada mieliśmy przyjemność wziąć udział w andrzejkowym balu maskowym, na który zaprosili nas nasi koledzy z Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Aleksandrowie Łódzkim. Zabawa odbywała się w Sali bankietowej „Victoria”. Oprócz gospodarzy w zabawie brali udział  podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej z Ozorkowa, Środowiskowego Domu Samopomocy z Pabianic, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Zespołu Terapeutyczno Rehabilitacyjnego Aktywności Społecznej ze Zgierza.
Organizatorzy zabawy powitali nas przebrani w piękne wykonane własnoręcznie maski. O oprawę muzyczną zadbał DJ, który swoim śpiewem i graniem wprowadził iście dansingową atmosferę. W przerwie zaproszono nas na ciepły posiłek, ciasto, kawę, herbatę.
Dla tych, którzy chcieli się dowiedzieć czegoś więcej o swojej przyszłości, bądź też poznać imię swojej przyszłej sympatii czekała wróżka, która oprócz przepowiedni rozdawała cukierki z przepowiednią. Pytane tyko, czy się spełnią? Tego na razie nie wiemy, ale jesteśmy pewni jednego imprezę andrzejkową wspominać będziemy jeszcze długo.


Tekst: Małgorzata Potakowska

Konkurs Szopek BożonarodzeniowychPolskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział w Łodzi jak co roku przed świętami zorganizowało Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. Uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej na zajęciach ceramicznych z pomocą pani Anety Rajcy wykonali szopkę, która została wystawiona w konkursie.
Wszystkie szopki można było podziwiać od 28 listopada do 3 grudnia w Kościele Parafialnym pw. Św. Józefa w Ozorkowie. Natomiast rozstrzygnięcie nastąpiło 3 grudnia. Jurorzy mieli trudne zadanie, ponieważ każda szopka zachwycała swoją oryginalnością i różnorodną techniką wykonania. Wszystkie zespoły biorące udział otrzymały drobne upominki oraz dyplomy uczestnictwa. Natomiast autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody. Konkurs szopek uświetnił występ osób niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia „Studio Integracji” pod kierunkiem pana Krzysztofa Cwynara, który wprowadził nas w atmosferę zbliżających się świąt.


Tekst: Małgorzata Potakowska

 

Podzielmy się opłatkiem


17 grudnia w Centrum Rehabilitacyjnym przy ul. Chełmskiej 42/42a odbyło się spotkanie wigilijne. Zostało ono zorganizowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Województwa Łódzkiego, dzięki czemu nie zabrakło na wigilijnym stole smacznych potraw, wspaniałej dekoracji oraz świątecznej paczki dla wszystkich podopiecznych Stowarzyszenia.
W tym ważnym dniu chcieliśmy, aby wszyscy nasi przyjaciele zasiedli z nami do stołu, dlatego też musieliśmy zorganizować dwa spotkania wigilijne. Na spotkanie o godz. 11.00 przybyły władze miasta i starostwa, politycy, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, reprezentanci zaprzyjaźnionych instytucji i placówek jak również firm, Zarząd Koła oraz pracownicy Ośrodka Wczesnej Interwencji i Centrum „Dzwoni”. Na drugim spotkaniu o godz. 17.00 spotkali się uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Zespołu Terapeutyczno- Rehabilitacyjnego Aktywności Społecznej, rodzice i opiekunowie, oraz terapeuci.
Zarówno na pierwszym jak i drugim spotkaniu zaproszeni goście zostali wprowadzeni w atmosferę świąteczną, poprzez zaprezentowaną Jasełkę przez uczestników Zespołu „Akcent” PSOUU Koło w Zgierzu. Występ został przygotowany przez panią Milenę Lalak i pana Kamila Muchę. Poprzez zaprezentowaną opowieść uczestnicy przesłali zgromadzonym  życzenia i zachęcili do wspólnego kolędowania.
Dziękujemy wszystkim za  spędzony czas oraz możliwość wspólnego radowania się z narodzin Pana. Niech ten czas będzie dla nas sposobnością do zadumy i nadziei, że nadchodzący rok 2015 będzie obfitował w sukcesy zarówno prywatne jak i zawodowe.


Tekst: Małgorzata Potakowska


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego