Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu

Idź do spisu treści

Menu główne

2010

archiwum


Łucznica oczami Self Adwokatów..


     15stycznia 2010r. została przeprowadzona pogadanka pt. „Prawa Osób Niepełnosprawnych”. Na początku przekazaliśmy informacje na temat tego jakie prawa nam przysługują. Zrobiliśmy mini warsztaty związane z naszymi wiadomościami, które zdobyliśmy na szkoleniu w Łucznicy. Warsztaty polegały na tym, że nasi koledzy i koleżanki rysowali postacie z różnych zawodów i wypisywali związane z nimi prawa człowieka . Pokazaliśmy konstytucje, gdzie te prawa sąumieszczone.
Na początku zostało wymienione najważniejsze, pierwsze prawo człowieka, to& prawo do godności, które zostało pokazane przy pomocy dwóch rysunków przedstawiających drzewo i bańkę wokół człowieka.
Pierwsze spotkanie wprowadzające zostało przeprowadzone przez Iwonę Stolarczyk, Damiana Antczaka, Anitę Brzozowską i Piotra Sobczaka z pomocą Alicji Wawrzyńczak, Katarzyny i Piotra Flisiaków oraz Anny Lelewskiej. Wspierała nas terapeutka zajęciowa, pani Julita Florczak Sokół. Pogadanka odbyła się w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Zgierzu przy ul. Cezaka 12,o godzinie13, w pracowni poligraficznej użyczonej nam przez panią Elżbietę Szwajcer. Planujemy dalsze spotkania dla naszych kolegów koleżanek na temat praw człowieka oraz tego, czego dowiedzieliśmy się na szkoleniu w Łucznicy od pani prawnik, Moniki Zimy, szkolącej Self Adwokatów z całej Polski.

Autorzy tekstu:Anita Brzozowska i Piotr Sobczak
ze wsparciem Julity Florczak-Sokół.„Zabawa noworoczna”
w Ośrodku Wczesnej Interwencji


   W dniu 16 stycznia 2010r. odbyła się „Zabawa noworoczna” dla dzieci i ich rodziców uczęszczających do Ośrodka Wczesnej Interwencji przy PSOUU Koło w Zgierzu.
Dla dzieci przygotowane były liczne niespodzianki. Zabawy muzyczno – ruchowe poprowadzili zaprzyjaźnieni ze Stowarzyszeniem animatorzy dziecięcy „Pani Iza i Jacek Placek” czyli Państwo Jatowie.
Dzieci miały do wyboru szeroki wachlarz atrakcji, od różnorodnych konkursów po tańce i zabawy muzyczno – ruchowe. Wspólna zabawa z rodzicami i terapeutami z Ośrodka dawała dzieciakom ogromną radość.
Na koniec występów „Pani Iza i Jacek Placek” wręczyli dzieciom małe pluszowe upominki ufundowane przez Stowarzyszenie.
Następnie terapeuci z Ośrodka zabrali dzieci do „Morskiej krainy” pełnej ryb, statków, skarbów... Dzięki zabawom z dużą chustą, kolorowymi światłami, specjalnie przygotowaną muzyką i rekwizytami dzieci mogły się poczuć jak nad morzem w ciepły, letni dzień.
W czasie kiedy dzieci wspaniale bawiły się, rodzice mogli również porozmawiać ze sobą czy z terapeutami z Ośrodka, wymienić się doświadczeniami dotyczącymi pracy z dziećmi.
Atmosfera była bardzo rodzinna. Wszystkim dopisywały dobre humory i apetyt na słodkie wypieki przygotowane przez rodziców specjalnie na tą okazję. Wspólne zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych.


WTZecik


  W odpowiedzi na potrzeby rodziców, opiekunów oraz uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej PSOUU Koło w Zgierzu, przy ul. Cezaka 12 , od stycznia 2010r. można nabyć za symboliczną „złotówkę” pisemko warsztatowe, pod nazwą WTZecik. Nazwę gazetki wybrano spośród propozycji uczestników, najwięcej pomysłów zgłosiła Marta Otto, która w istotnym stopniu zaangażowała się w tworzenie i zbieranie materiałów do pierwszego styczniowego, numeru. Założeniem gazetki jest dostarczenie informacji wszystkim zainteresowanym o tym, co się dzieje w Warsztacie Terapii Zajęciowej, jak wygląda praca w poszczególnych pracowniach, jakie prace wykonują uczestnicy, w jakich wydarzeniach kulturalnych biorą udział oraz co tak naprawdę ich interesuje. Idea gazetki polega na uaktywnieniu samych uczestników w współtworzeniu zawartości pisma, tak by to właśnie ich pomysły i prace mogły być prezentowane na łamach gazetki. WTZecik tworzony będzie przez 2 grupy warsztatowe, pracujące w pracowni komputerowej w ciągu jednego miesiąca i wydawany na początku następnego. Oprócz tego, że uczestnicy będą dbali o merytoryczną zawartość gazetki, to również będą ją wydawać czyli drukować poszczególne karty, składać je i zszywać. Wersję papierową gazetki będzie można nabyć w pracowni komputerowej WTZ, natomiast wersja elektroniczna będzie dostępna na oficjalnej stronie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu. Mamy nadzieję, że WTZecik znajdzie uznanie wśród rodziców, opiekunów i samych zainteresowanych i będziemy się spotykać na jego łamach co miesiąc. „WTZecikowo” pozdrawiam, Julita Florczak-Sokół.


Bal Karnawałowy


   Zabawa odbyła się w Zgierzu przy ulicy Piaskowej nr 7. Zorganizowania imprezy podjęła się Kierownik Zespołu Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego Aktywności Społecznej Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, Pani Jolanta Łaziczna wraz z innymi placówkami i uczestnikami PSOUU Koło w Zgierzu. Odwiedzili nas  WTZ z  Ozorków, ŚDS Pabianice, WTZ i ŚDS Aleksandrów Łódzki, Fundacja im. Brata Alberta z Łodzi oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ze Zgierza. . Na początku zabawy o godzinie 16.00., w ramach rozpoczęcia przemawiała pani Jola Łaziczna i pani Bożenna Piotrowicz, witając Przybyłach gości życząc udanej zabawy.
Wśród wielu atrakcji były między innymi konkursy w jedzeniu pączka na czas dla terapeutów, konkursy w śpiewaniu piosenek, tańczeniu i recytowaniu wierszy oraz z wiedzy ogólnej. Wszyscy terapeuci dostali po lizaku. Jak zwykle organizatorzy zadbali o bardzo dobre jedzenie w tym przygotowane kanapki, pączki, bułki słodkie i bigos z kotletem mielonym, do tego napoje słodkie, herbata, kawa. Niezapomnianą, taneczną zabawę  zapewnił nam  DJ Bodzio, który puszczał melodie polskie i zagraniczne z różnych gatunków muzycznych i z różnych państw.  Zabawa skończyła się o godzinie 2100, na „szczęśliwców” czekało sprzątanie sali. Wszyscy po bardzo udanym balu byli bardzo zmęczeni ale i zadowoleni.


Tekst: Piotr Sobczak
ze wsparciem Julity Florczak-Sokół
 


Albertiana 2010


   W dniu 18 lutego 2010r. o godz. 10.00. odbył się X  Ogólnopolski  Festiwal Twórczości Teatralno –Muzycznej Osób Niepełnosprawnych  Intelektualnie ALBERTIANA 2010. Zorganizowania Festiwalu podjął się Prezydent Miasta Zgierza oraz Fundacja im Brata Alberta z pomocą Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu oraz Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicz przy ul. Leśmiana 1 w Zgierzu, gdzie ALBERTIANA miała miejsce.
W tym roku patronat nad imprezą objęli:
Wojewoda Łódzki, Jolanta Chełmińska,Włodzimierz Fisiak, Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Starosta Zgierski, Jacek Socha.
W Przeglądzie wzięło udział 9 zespołów z trzech województw: łódzkiego, podlaskiego i mazowieckiego oraz 7 solistów.   Prezentacja wiersza przez Katarzynę Dąbrowską pt. „Dziękuję Ci Panie” jej autorstwa oraz gościnny, orkiestrowy występ Zespołu „Akcent” Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, rozpoczął w tym roku X Albertianę.
Zespół  „Akcent”  prowadzony przez pana Kamila Muchę i panią  Julitę Florczak-Sokół wystąpił z trzema piosenkami : „Bo jo cię Kochom”,  „Do zakochania jeden krok” i  „Mój  przyjacielu”, które oprócz instrumentów, zostały zilustrowane gestem i tańcem.   
Pierwsze miejsce wyśpiewała sobie solistka Katarzyna Stasiak natomiast laureatem  X Ogólnopolskiego  Festiwalu Twórczości Teatralno –Muzycznej Osób Niepełnosprawnych  Intelektualnie ALBERTIANA 2010 został Zespół  BONA z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych
Bona w Łomży z przedstawieniem „Gesty”. Oprócz niesamowitych wrażeń artystycznych, organizatorzy zapewnili niezapomnianą zabawę, pyszny poczęstunek oraz upominki dla każdego zespołu i solisty. Następna ALBERTIANA już za rok!


Tekst: Marcin Piotrowicz i Aneta Kociak
ze wsparciem Julity Florczak-Sokół


Projekt Systemowy


    W piątek 26 lutego 2010  roku. w Warszawie o godzinie 10.00 rozpoczęła się konferencja  poświęcona podsumowaniu projektu pt: „Wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną (osoby z zespołem Downa oraz upośledzeniem w stopniu głębokim).
Konferencję zorganizowało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z  Upośledzeniem Umysłowym Zarząd Główny na czele z Koordynatorem Projektu Systemowego, panią Dorotą Tłoczkowską. W konferencji wzięły udział: Marta Otto, Anna Drozdowska, Anna Lelewska, Karolina Kieszkowska, Alicja Wawrzyńczak, Marcin Piotrowicz z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu  oraz pani Julita Florczak-Sokół i pan Arkadiusz Augustyniak.
My jako grupa mówiliśmy podczas Konferencji o naszym udziale w Projekcie  Systemowym, Karolina i Ania opowiadały o swojej pracy  w Ogrodzie Botanicznym. Praca tam bardzo im się podobała, pracowały na stanowisku pracownika porządkowego, grabiły i zamiatały liście i trawę z alejek. Nie tylko Ania i Karolina mogły odbywać tam praktyki ale też  inni nasi koledzy i koleżanki. Podobnie Alicja opowiadała jak pracowała na stanowisku pracownika porządkowego, tylko w Centrum DZWONI, jest ona osobą dbająca o czystość i zorganizowaną więc mogła realizować tam swoje umiejętności. Natomiast Marta pracowała w biurze jako pomoc biurowa i opowiadała o tym co należało do jej obowiązków np. : niszczyła dokumenty, adresowała koperty, naklejała znaczki i przepisywała tekst na komputerze.  Nasze wrażenia były ogromne, na pewno chcielibyśmy brać udział w takich projektach, jak będzie taka możliwość w przyszłości
Na  zakończenie konferencji oglądaliśmy film, który przedstawiał wspaniałe praktyki osób głęboko upośledzonych umysłowo,  a po filmie i zakończeniu konferencji udaliśmy się na  pyszny obiad, po którym pożegnaliśmy się i udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Wyjazd z Warszawy w piątek po południu jest nie lada wyzwaniem ale wróciliśmy cali i zdrowi po długiej podróży a przede wszystkim zadowoleni i szczęśliwi z udziału w konferencji.

Tekst: Anna Drozdowska i Aneta Kociak
ze wsparciem Julity Florczak-Sokół


Olimpiada Specjalna w Wieluniu


    W środę 10 marca 2010 roku, wyjechaliśmy do Wielunia na zawody w tenisie stołowym zorganizowane przez Szkołę Specjalną nr 5 w Wieluniu. Impreza rozpoczęła się pokazami tańca współczesnego o godzinie 10.00. na sali gimnastycznej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wieluniu. Po rozpoczęciu i pokazach zawodnicy zostali przydzieleni do wcześniej rozstawionych na sali stołów.
Wśród uczestników zawodów byli między innymi: WTZ Zgierz, Fundacja im. Brata Alberta z Łodzi, WTZ Rąbień, WTZ Łowicz. Nasze osiągnięcia  to trzy medale: jeden srebrny, który zdobyła za 2 miejsce nasza koleżanka Anna Drozdowska i dwa brązowe  które zdobyli za 3 miejsce Magda Bednarek i Mariusz Bartosiak, a reszta naszych kolegów zdobyła: dwa 4 miejsca  Marka Stachurskiego i Piotra Flisiaka, 5 miejsce Damiana Antczaka i 6 miejsce Piotra Sobczaka.
Organizator imprezy zapewnił ciepły posiłek, suchy prowiant i oczywiście medale oraz dyplomy. Wrażenia były ogromne, a na koniec zawodów wywiązała się super zabawa.Chociaż podróż była długa to wróciliśmy do domów szczęśliwi i zadowoleni z osiągnięć.   

Tekst: Piotr Sobczak, Marek Stachurski
ze wsparciem Julity Florczak-Sokół


Niepełnosprawni, pełnosprawni na rynku pracy


    W czwartek 11.03.2010r. w Urzędzie Miasta Zgierza odbyła się konferencja promująca projekt pt. „Osoby niepełnosprawne intelektualnie pełnosprawnymi uczestnikami rynku pracy”
Wśród osób, które zabierały głos podczas konferencji była między innymi Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, Pani Bożenna Piotrowicz, Prezydent Miasta Zgierza, pan Jerzy Sokół, Kierownik Centrum DZWONI, pan Marcin Lisiecki, Koordynator projektu, pan Karol Pawlak. Rozmawialiśmy o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych oraz atmosferze w pracy. Zaproszeni rodzice wraz z osobami niepełnosprawnymi mogli dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi uczestnikami konferencji. Mama Karoliny Kieszkowskiej, pani Barbara, mówiła jak córka pracowała w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi i zajmowała się pielęgnacją roślin, sprzątaniem i sadzeniem kwiatów.
W imieniu przedsiębiorstw, które zatrudniają osoby niepełnosprawne intelektualnie wypowiadała się przedstawicielka  Firmy „ULMAR”.  Byli też zaproszeni koledzy którzy są beneficjentami Centrum DZWONI i starają się o pracę lub już ją zdobyli, w tym Robert Adamowicz, Anita Brzozowska, Dominika Milczarek i Damian Antczak. Damian mówił o swoich praktykach i zatrudnieniu na pół etatu. Wykonywał prace związane ze zgrzewaniem, knotowaniem, pakowaniem i nalewaniem do zniczy. Robert mówił o swojej pracy w łódzkiej restauracji, w której pracował jako pomoc kuchenna a wcześniej miał praktyki w księgarni, w której sortował i układał książki. Dominika, pracowała w Firmie Gazby, w której miała praktyki przez 4 lata, a następnie staż i prace, robiła tam materace na krzesła i poduszki które były sprzedawane do Holandii. Rodzice cieszyli się z  zatrudnienia córki. Anita miała praktyki, w bibliotece ale pracodawca bał się ją zatrudnić na umowę o pracę, co bardzo przeżyła.
Całe spotkanie konferencyjne odbywało się w miłym i sympatycznym gronie, które mogło wymienić się
doświadczeniami, spostrzeżeniami i uwagami na temat zatrudnienia osób niepełnosprawnych intelektualnie.


Tekst:Dominika Milczarek, Damian Antczak
ze wsparciem Julity Florczak-Sokół

 
Gala Kameleona    "Dnia 23 kwietnia 2010 w Młodzieżowym Domu Kultury w Zgierzu już po raz szósty odbyła się Gala Kameleona, podczas której wręczono Statuetki Kameleona oraz wyróżnienia osobom i firmom wspierającym rozwój kultury w regionie. Jak co roku zostały one przyznane w czterech kategoriach: Szczególne Osiągnięcia Artystyczne, Media, Działalność na Rzecz Społeczności Lokalnej oraz Sponsor Roku.
 W kategorii Szczególne Osiągnięcia Artystyczne uhonorowano Zespół Terapii Teatralno - Muzycznej "Akcent"  Osób Niepełnosprawnych. Zespół zdobył Główną nagrodę Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej Albertiana 2009. Prezentował także spektakl pt. "Kulisy" m.in. w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Zespół "Akcent", pojawia się także podczas najróżniejszych imprez i przeglądów artystycznych na terenie województwa łódzkiego."

Artykuł na temat Gali Kameleona ze strony organizatora www.mdk.miasto.zgierz.pl

  
Zespół Terapii Teatralno-Muzycznej AKCENT Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu , działa od 1997 roku, w skład  Zespołu wchodzą osoby dorosłe, niepełnosprawne intelektualnie, spośród uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Zespołu Terapeutyczno- Rehabilitacyjnego Aktywności Społecznej PSOUU Koło w Zgierzu. Uczestnicy rozwijają swoje umiejętności teatralno-muzyczne podczas zajęć muzykoterapeutycznych dwa razy w tygodniu. Celem zajęć jest również rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczestników poprzez ogólne umuzykalnianie, naukę gry na instrumentach oraz naukę śpiewu i tańca.  Zajęcia teatralne pobudzają i rozwijają uczestników poprzez ruch, gest, słowo mówione, kształtują ich wyobraźnię za pośrednictwem wcielania się w postacie innych ludzi lub zwierząt oraz umiejętności przeżywania odgrywanych przez siebie i swoich partnerów sytuacji związanych z realiami życiowymi i społecznymi. Zajęcia doskonalą umiejętność współdziałania w grupie, pozwalają samorealizować się uczestnikom i odnosić sukces. Z Zespołem „Akcent” pracuje muzykoterapeuta, Kamil Mucha i terapeutka zajęciowa, Julita Florczak-Sokół.
Rok 2009 Zespół „Akcent” rozpoczął od ogromnego sukcesu, wygrywając regionalne eliminacje podczas IX Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej ALBERTIANA 2009 przedstawieniem „Kulisy”, dzięki czemu mógł zaprezentować swoje osiągnięcie na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Radość z sukcesu była tak wielka, że aktorzy chcieli prezentować przedstawienie podczas obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zgierzu i Kutnie dla szerokiego grona publiczności. Jednocześnie Zespół „Akcent” bierze regularnie udział w cyklicznych imprezach i przeglądach artystycznych organizowanych przez zaprzyjaźnione placówki z całego województwa łódzkiego i nie tylko. Między innymi w 2009 roku Zespół „Akcent” miał okazję prezentować swoje umiejętności estradowo-muzyczne w czasie majowych obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Aleksandrowie Łódzkim, Rajdu Przedsiębiorcy i Jarmarku Zgierskiego, w czerwcu podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Muzycznej Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Wiosna radosna” w Żychlinie i Przeglądu Twórczości Artystycznej pn. „Nie zamieniaj serca w twardy głaz” w Głownie, w czasie wrześniowego Przeglądu Piosenki Wakacyjnej w Łęczycy, październikowego Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Rozśpiewana Jesień” w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie solistka, Anna Lelewska zdobyła wyróżnienie,  listopadowego Festiwalu Piosenki Country w Aleksandrowie Łódzkim, był obecny również na listopadowym Spotkaniu z Piosenką Żołnierską w Konstantynowie Łódzkim. Oprócz tego, jak co roku z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczestnicy Zespołu „Akcent” złożyli wszystkim przyjaciołom, rodzicom i terapeutom życzenia za pośrednictwem przygotowanej bożonarodzeniowej Jasełki. Liczba odwiedzanych przez Zespół „Akcent” miejscowości i przeglądów oraz radość płynąca z występów estradowych powoduje, że jest on świetnie wszędzie rozpoznawany i chętnie zapraszany do uświetniania różnorodnych wydarzeń.

Tekst: Julita Florczak-Sokół


Sami o Sobie


    W dniu 29. 04. 2010 w czwartek na Placu Jana Pawła II w Zgierzu odbył się II Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Sami o Sobie” w ramach obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością  Intelektualną.  Pomysł został zaczerpnięty z Francji (Randez – vouz de la Dognite) gdzie „spotkanie z godnością „ obchodzone jest co roku z udziałem przedstawicieli najwyższych władz i popularnych osób, co w istotny sposób przyczyniło się do zmiany postaw społecznych wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie. Na terenie województwa łódzkiego obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną odbywają się od 2000 roku.
Zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu do wspólnego świętowania przyjęli przedstawiciele parlamentarzystów, władz Powiatu Zgierskiego, Miasta Zgierza, zgierscy radni oraz zaprzyjaźnione ze Stowarzyszeniem instytucje i firmy. Honorowy Patronat nad Przeglądem objął Starosta Zgierski, Jacek Socha oraz Prezydent Miasta Zgierza, Jerzy Sokół, dzięki którym wszyscy uczestnicy Przeglądu otrzymali statuetki, dyplomy i upominki. Medialne wsparcie zapewnili imprezie Ilustrowany Tygodnik Zgierski, STVK CENTRUM oraz Radio Parada. W tym dniu, swoje umiejętności wokalne, recytatorskie, taneczne i rękodzielnicze w sercu Miasta Zgierza mogli zaprezentować uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, specjalnych ośrodków i placówek oświatowych oraz domów dziennego pobytu z całego województwa łódzkiego, w tym między innymi  z Aleksandrowa Łódzkiego, Łodzi, Ozorkowa, Żychlina, Pabianic, Tomaszowa Mazowieckiego, Rąbienia i Zgierza.
Zaszczyt rozpoczęcia Przeglądu i powitania przybyłych gości przyjęła Pani Bożenna Piotrowicz, Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, a wtórował jej Zespół Terapii Teatralno-Muzycznej „Akcent” witając gości występem orkiestrowym.
Oprócz wspaniałych występów estradowych, niezapomnianej atmosfery, ciepłego posiłku i słodkich przekąsek, na uczestników Przeglądu czekała niespodzianka ufundowana przez Stowarzyszenie Obywatelskie, które przyznało Polskiemu Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki w Ozorkowie nagrodę za najładniejszą prezentację placówki na Placu Jana Pawła II w Zgierzu, fundator wyróżnił również Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zgierzu oraz stoisko organizatorów Przeglądu.
Na koniec Przeglądu wszyscy uczestnicy mogli tańczyć w rytm dyskotekowych rytmów, które zaproponował  DJ Bodzio.
Zorganizowanie II Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Sami o Sobie, możliwe było dzięki wysiłkom wielu osób oraz przychylnym sponsorom, którzy oprócz przekazania środków pieniężnych i gastronomicznych wsparli Stowarzyszenie organizacyjnie. Szczególne podziękowania Stowarzyszenie składa Staroście Zgierskiemu, Prezydentowi Miasta Zgierza, Ilustrowanemu Tygodnikowi Zgierskiemu, STVK „Centrum”, Radiu Parada, Bankowi Spółdzielczemu w Zgierzu, firmie Filter Service Spółka z o.o. Zgierz, Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. A. Mickiewicza w Zgierzu, a w szczególności Panu Markowi Jakubowskiemu i Dominikowi Tarczyńskiemu, którzy zapewnili obchodom oprawę muzyczną, Zakładowi Wyrobów Wędliniarskich Olczyk Zbigniew w Zgierzu, Zakładom Mięsnym „Zbyszko”, firmie PANDA Spółka z o.o. Zgierz, Gimnazjum nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Zgierzu z Oddziałami Dwujęzycznymi, Zespołowi Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Zgierzu, Piekarni Ked S.J. Edward Sadowski, Dariusz Krinke i Wspólnicy,  Stowarzyszeniu Obywatelskiemu, Hufcowi ZHP Zgierz i Harcerskiemu Klubowi Ratowniczemu „Adrenalina”, który zapewnił wsparcie medyczne wszystkim uczestnikom Przeglądu, Agencji Reklamowej GALART,  oraz pani Justynie Zielińskiej, która ciepłym głosem anonsowała kolejne zespoły ze sceny i dbała, by wszystkie wystąpienia przebiegały zgodnie z programem Przeglądu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gościom, przyjaciołom oraz sponsorom za udział w tegorocznym Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Sami o Sobie” w ramach obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością  Intelektualną i zapraszamy za rok do Zgierza!

Tekst: Damian Antczak i Julita Florczak-Sokół


Zamień 1% podatku na 100% wsparcia


    W tym roku Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu zgłosiło do konkursu plakat, który został specjalnie zaprojektowany na potrzeby kampanii pozyskującej 1% podatku dochodowego.

Organizatorzy trzeciej edycji konkursu, w tym Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Newsweek Polska, za cel postawili sobie promowanie Organizacji Pożytku Publicznego, które w najciekawszy sposób postanowiły walczyć o pozyskanie wsparcia finansowego z 1% podatku dochodowego.
Wykonane prace można było zgłosić w następujących 8 kategoriach:
1. plakat lokalny
2. plakat ogólnopolski
3. Internet
4. prasa lokalna
5. prasa ogólnopolska
6. TV – spot
7. Radio – spot
8. Akcje specjalne
Przesłane drogą internetowa prace były oceniane dwuetapowo, najpierw przez internautów od 15.03 do 11.04. 2010r.,  a następnie przez 11 osobowe jury złożone z branżowych ekspertów w dniach 12.04.- 07.05. 2010r.
Plakat Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu został doceniony przez internautów w czterech kategoriach, dzięki czemu mógł być dalej oceniany przez jury. Ostatecznie decyzją jury plakat przedstawiający podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia  na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, trzymających gigantyczny 1% i dziękujących za niego, wygrał w kategorii plakat lokalny. Gala rozdania nagród odbyła się 17 maja 2010r. w Galerii Balii w Warszawie. Organizatorzy zadbali o obecność szacownego jury, przedstawicieli wszystkich laureatów z poszczególnych kategorii, wspaniałą atmosferę oraz atrakcyjne nagrody. Zwycięski plakat zostanie wydrukowany w tygodniku Newsweek Polska, dzięki czemu jego przekaz będzie miał zasięg ogólnopolski. Radość z wygranej jest tym wielka, iż Stowarzyszenie nie zatrudniło dodatkowo grafików czy firmy reklamowej na potrzeby stworzenia pracy do konkursu, zwycięski plakat od początku do końca został zrealizowany przez pracowników Stowarzyszenia, Julitę Florczak-Sokół i Arkadiusza Augustyniaka, a swój wizerunek udostępnili podopieczni Stowarzyszenia.
Dziękujemy wszystkim internautom za uznanie, oddane głosy i możliwość startowania po najwyższą nagrodę. Należy żywić nadzieję, że rozpowszechnienie informacji na temat wielu Organizacji Pożytku Publicznego zachęci społeczeństwo do przekazywania 1% swoich dochodów na potrzeby ich działalności oraz że efekty 1%-owej kampanii, przyczynią się do pełniejszej integracji ze społeczeństwem i lepszej możliwości rozwoju dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, bohaterów plakatu, podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu.


Tekst: Julita Florczak-Sokół
Powódź 2010


     W maju nasz kraj nawiedziły ogromne deszcze i ulewy, powodując niewyobrażalne straty. Powódź zabrała ludziom dorobek całego życia, woda wtargnęła do miejsc pracy, zalała plony, uszkodziła mosty. Wiele rodzin znalazło się w potrzebie, bez środków do życia i perspektyw na odzyskanie swoich domostw. W takiej sytuacji znaleźli się nasi przyjaciele z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Tarnobrzegu, którym pospieszyliśmy z pomocą ogłaszając zbiórkę darów dla powodzian z tego regionu. Oprócz środków czystości, żywności, środków higienicznych, materacy udało się zebrać ubrania, ręczniki, koce, pościel i świece.
29.05.2010r. Pani Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu wraz z pracownikami oraz Panem Mirosławem Pawłowskim, Przewodniczącym Koła w Aleksandrowie Łódzkim, wspólnie zawieźli dary do przyjaciół z Tarnobrzega.
Dziękujemy wszystkim rodzicom i uczestnikom, którzy dzielnie zbierali i przynosili dary do Stowarzyszenia, Pani Urszuli Twardowskiej z firmy „Ulmar” za przekazanie zniczy i świec dla powodzian oraz przyjaciołom, którzy przyczynili się do tego, że dary wiezione do Tarnobrzega ze Zgierza pomogły rodzinom dotkniętym klęską powodzi i dały im poczucie, że nie są w tej strasznej tragedii sami.
Zarząd Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu.

  
Tekst: Julita Florczak-Sokół


Wiosna Radosna 2010


      W dniu 9.06.2010r. w Żychlinie odbył się IV Ogólnopolski Przegląd Twórczości Muzycznej Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Wiosna Radosna”. Wśród zaproszonych gości było 18 placówek zrzeszających osoby niepełnosprawne, między innymi z Łasku, Stemplewa, Zduńskiej Woli, Kutna, Pabianic, Urzecza, Sochaczewa, Łęczycy czy Sieradza oraz władze miejskie i samorządowe, dzięki którym każdy uczestnik Przeglądu otrzymał wspaniałe nagrody.

Konkurencja była ogromna a zakres prezentacji bardzo różnorodny, jednak jury w składzie nauczyciel muzyki- pani Iwona Maciejewska, Radna Gminy Żychlin- pani Jadwiga Melcher oraz psycholog, logopeda- pani Joanna Krystecka wybrało trzech najlepszych solistów i trzy najlepsze zespoły, wśród których znalazł się Zespół Terapii Teatralno-Muzycznej „AKCENT”z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu. Sukces jest tym większy, iż Przegląd ma zasięg ogólnopolski i przygotowane prezentacje muzyczne są na wysokim poziomie artystycznym. Zespół „AKCENT” w składzie Damian Antczak, Anna Lelewska, Mariusz Bartosiak, Piotr Sobczak, Aneta Kociak, Katarzyna Flisiak i Piotr Flisiak, przygotowywani przez terapeutkę zajęciową, Julitę Florczak-Sokół i muzykoterapeutę, Kamila Muchę, zaprezentował dwa utwory muzyczne pt. „Gwiazdor” i „Bo lato rozpala” z ciekawym układem choreograficznym, wyśpiewując sobie pierwsze miejsce w IV Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Muzycznej Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Wiosna Radosna”.
Oprócz wspaniałej zabawy, pysznego poczęstunku i niezapomnianej atmosfery, organizatorzy zadbali również o wartościowe nagrody dla laureatów, wśród których była bezprzewodowa klawiatura, słuchawki, głośniki komputerowe, przenośna pamięć oraz torba podróżna na kółkach. Zespół „AKCENT” wrócił szczęśliwy do Zgierza by dzielić się z najbliższymi swoim sukcesem i wspólnie świętować, jednak wszyscy uczestnicy Zespołu wiedzą, że nie można osiąść na laurach bo za rok kolejna „Wiosna Radosna” w Żychlinie, której nie mogą się już doczekać!


Tekst: Julita Florczak-Sokół

„NIE ZAMIENIAJ SERCA W TAWRDY GŁAZ”    15 czerwca 2010r. na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy działającego w ramach  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Głownie udaliśmy się na Przegląd Twórczości Artystycznej pod hasłem „NIE ZAMIENIAJ SERCA W TAWRDY GŁAZ”, który odbył się po raz piąty na terenie placu przy ul. Sikorskiego 3. Honorowy patronat nad festynem objął Burmistrz Głowna, pan Wojciech Brzeski. Swój udział w Przeglądzie zgłosiło 20 placówek z terenu województwa łódzkiego. W programie festynu organizatorzy zapewnili występy artystyczne zaproszonych placówek, konkurs na najładniejszy bukiet, konkurs plastyczny oraz konkursy sportowe. Zespół Terapii Teatralno-Muzycznej „AKCENT” w składzie Damian Antczak, Anna Lelewska, Piotr Sobczak, Mariusz Bartosiak, Piotr Flisiak, Katarzyna Flisiak, Aneta Kociak, uświetnili festyn porywającym występem, zachęcając zgromadzonych gości do wspólnej zabawy i tańca.
Oprócz niezapomnianej atmosfery, smacznego poczęstunku i dobrej zabawy organizatorzy zapewnili każdemu uczestnikowi piękne dyplomy by z sentymentem mogli wspominać festyn w Głownie i aby pamiętali o przewodnim haśle corocznego spotkania przez cały czas.


Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną
w Aleksandrowie Łódzkim
17.06.-18.06.2010r.


       W tym roku ponownie dwukrotnie odwiedzaliśmy Aleksandrów Łódzki, najpierw na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy przy Polskim Stowarzyszeniu Pomocowym  POMOST, organizatora III Warsztatów Artystyczno - Rękodzielniczych „JESTEŚMY”, a następnego dnia odwiedzaliśmy Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Aleksandrowie Łódzkim. Obie imprezy odbywały się w sercu Aleksandrowa Łódzkiego czyli na Placu im. Tadeusza Kościuszki.
Oprócz wystawienia stoiska  z pracami zaproszonych gości z całego województwa łódzkiego, każda placówka miała możliwość zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych i teatralnych na scenie. Zespół Terapii Teatralno- Muzycznej „AKCENT” z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, przygotowywany przez terapeutkę zajęciową, Julitę Florczak-Sokół oraz muzykoterapeutę, Kamila Muchę,  zaprezentował dwa utwory pt.: „Gwiazdor” i „Bo lato rozpala”, porywając publiczność do wspólnej zabawy i tańca. Oprócz zamówionej przez organizatorów słonecznej pogody, wspaniałej atmosfery, możliwości wymiany doświadczeń i osiągnięć pomiędzy placówkami oraz pysznego poczęstunku, każdy uczestnik Obchodów Dni Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Aleksandrowie Łódzkim wyjechał z drobnymi upominkami i dyplomami.
Napawa optymizmem fakt, że do świętowania Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przyłączyły się władze miasta, z Burmistrzem Aleksandrowa Łódzkiego, Panem Jackiem Lipińskim na czele oraz władze samorządowe. To właśnie na szczeblu lokalnym i samorządowym często ważą się losy osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz ich przyszła możliwość bycia pełnoprawnym obywatelem lokalnej społeczności. Miejmy nadzieje, że coroczne Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przybliżą społeczeństwu wizerunek osoby niepełnosprawnej jako kogoś wartościowego i zdolnego do tworzenia rzeczy pięknych.

Tekst: Julita Florczak-Sokół


VI Nadbałtycka Spartakiada Osób Niepełnosprawnych
14.09.-16.09.2010r.       W tym roku przyjazne wiatry zaniosły nas do Pucka gdzie po raz pierwszy mieliśmy możliwość złapania wiatru w żagle i ciągnięcia lin na łódce. Oprócz zmagań sportowych na wodzie organizator Spartakiady, Puckie Stowarzyszenie Wspierające Osoby Niepełnosprawne Umysłowo „RAZEM”, zapewnił uczestnikom ogrom atrakcji towarzyszących. Przeszliśmy ”otrzęsiny morskie”, zdobywając miano Wilka Morskiego, współtworzyliśmy obelisk upamiętniający VI Spartakiadę, mieliśmy okazję zwiedzać Muzeum i Fokarium w Helu oraz Półwysep Helski, oprócz tego braliśmy udział w Biesiadzie Kaszubskiej, podczas której mogliśmy przejechać się bryczką, podziwiać pokaz lampionów oraz wytańczyć się na dyskotece. Uczestnicy przechodzili chrzest morski, a zadaniem opiekunów było ułożenie hymnu VI Spartakiady na melodię znanej wszystkim szanty żeglarskiej pt. : „Gdzie ta keja”.
W czasie trwania Spartakiady mieliśmy okazję poznać się bliżej i współpracować z uczestnikami  z innych warsztatów terapii zajęciowej z Kruszwicy, Łapina, Somonina, Pucka, Kamiennika Wielkiego, Brodnicy, Wejherowa czy Gdańska. Łącznie w Spartakiadzie brały udział 72 osoby, w tym tylko drużyna ze Zgierza była po raz pierwszy, tym bardziej cieszy nas ciepłe i serdeczne przyjęcie przez pozostałych  uczestników i organizatorów. Zgierska drużyna w składzie Mariusz Bartosiak, Katarzyna Flisiak, Piotr Flisiak, Piotr Sobczak, Karolina Kieszkowska, Sebastian Grzelak pod opieką Julity Florczak-Sokół i Arkadiusza Augustyniaka została rzucona od razu na przysłowiową „głęboką wodę” ale świetnie poradziła sobie morską bryzą i opanowała podstawowe pojęcia z zakresu teorii żeglarskiej.
Pogoda w tym roku nie rozpieszczała uczestników Spartakiady, Neptun delektował się dość silnym wiatrem oraz przelotnym deszczem ale prawdziwych Wilków Morskich to nie zniechęcało gdyż mieszkaliśmy w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku, który usytuowany jest tuż przy brzegu morza, zatem nawet przy brzydkiej pogodzie mogliśmy podziwiać uroki Morza Bałtyckiego i Zatoki Puckiej.
Swoje ciepłe słowa i serdeczne podziękowania kierujemy do  Prezesa Stowarzyszenia p. Zdzisława  Sołtysiaka, Dyrektora Ośrodka Adaptacyjnego, p. Macieja Albertina, Kierownika WTZ Puck, p. Janusza Golisowicza oraz wszystkich pracowników Stowarzyszenia, którzy towarzyszyli nam podczas VI Spartakiady, za niezapomniane chwile, wspaniałą atmosferę i gościnność.     
Mamy nadzieję, że wspólne przeżycia i nawiązane przyjaźnie przetrwają, a pomyślne wiatry przywieją nas do Pucka również za rok byśmy mogli wspólnie zaśpiewać nasz hymn, którego słowa brzmią tak:

„1. Puck miał pomysł na
regaty i zaprosił nas.
Przybiliśmy tu ochoczo
by zobaczyć Was.
Wiatr we włosach, słona woda
Horyzontu kres.
Czy za rok czy za dwa lata
przyjedziemy też.

 Ref. Naregatach w Pucku
fajnie jest (oj fajnie jest!)
Wszyscy razem spotkaliśmy się.
Zjechaliśmy tutaj z wszystkich stron
i tworzymy krąg przyjaźni krąg

2. Gdyby ktoś zapytał kiedyś
czemu wracasz tu?
Odpowiadam, że przyjaciół
spotkać chcemy znów.
I zaśpiewać znowu razem
ten wspaniały hymn
Czy za rok czy za dwa lata
mamy wspólny rym.”

Tekst: Julita Florczak-Sokół


X Przegląd Piosenki Wakacyjnej Łęczyca 2010
15.09.2010r.     Tegoroczne spotkania z wakacyjną piosenką w Łęczycy przebiegały pod znakiem deszczowej aury ale to nie przeszkadzało organizatorom i uczestnikom Przeglądu świetnie się bawić. Jak zwykle atmosfera na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Łęczycy była wspaniała dzięki przybyłym gościom z 18 miast m.in. z Konstantynowa Łódzkiego, Żychlina, Kutna, Koluszek, Łasku, Zduńskiej Woli, Tomaszowa Mazowieckiego czy Głowna. Organizatorem Przeglądu był Warsztat Terapii Zajęciowej Spółdzielni Inwalidów „Tęcza” Z.P.Ch. w Łęczycy oraz Stowarzyszenie „Silni bo Razem” w Łęczycy, dzięki którym uczestnicy Przeglądu mogli ucztować przy dźwiękach skocznej muzyki oraz otrzymali na koniec wspaniałe nagrody i dyplomy. Impreza odbyła się pod patronatem Starosty Powiatu Łęczyckiego i Burmistrza Miasta Łęczyca.
Zespół Terapii Teatralno-Muzycznej „AKCENT” z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu w składzie Anna Lelewska, Marek Stachurski, Anna Drozdowska, Dominik Szypulski i Damian Antczak, przygotowywani przez Julitę Florczak-Sokół i Kamila Muchę, zaprezentowali 2 utwory pt. „Gwiazdor” i „Cyganeczka Zosia”, podbijając tym występem serca jury i publiczności oraz zdobywając I miejsce w Przeglądzie.  Jubileuszowy Przegląd w Łęczycy uświetnił występ Ivana Komarenko, z którym uczestnicy Przeglądu mogli zaśpiewać jego największe przeboje oraz zebrać autografy. Niestety co dobre szybko się kończy, dlatego pozostaje nam ćwiczyć umiejętności wokalno-estradowe do następnego Przeglądu w Łęczycy, którego już teraz nie możemy się doczekać.


VI Halowy Miting Lekkoatletyczny
Osób Niepełnosprawnych Zgierz 2010


     21.10.2010 r. odbył się VI Halowy Miting Lekkoatletyczny Osób Niepełnosprawnych Zgierz 2010, w hali MOSiR przy ul. Wschodniej 2 w Zgierzu, zorganizowany  przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w  Zgierzu. Uroczystego otwarcia dokonała Pani Przewodnicząca, Bożenna Piotrowicz, która  przywitała przedstawicieli placówek, przybyłych władz i zaprzyjaźnionych instytucji. Patronat nad VI Mitingiem Lekkoatletycznym Osób Niepełnosprawnych objęli Starosta Zgierski, Jacek Socha i Prezydent Miasta Zgierza, Jerzy Sokół.
Podczas  inauguracyjnego przemarszu wszystkie drużyny mogły uroczyście się zaprezentować i zebrać powitalne, gorące owacje. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał pan Zdzisław Frątczak, dzięki któremu kolejne sportowe zmagania przebiegały bardzo sprawnie. Wśród zaproszonych drużyn były m.in. :
- PSOUU Koło w Aleksandrowie Łódzkim.
- PSOUU Koło w Kutnie.
- WTZ przy DPS Rąbień.
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Zgierzu.
- WTZ  przy PSLCnP / OŁ w Ozorkowie.
- PSOUU Koło w  Żychlinie.
- DPS Łódź  „Spadkowa”.
- PSOUU Koło w Pabianicach.
Zgłoszeni zawodnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności i możliwości w następujących  konkurencjach :
- skok w dal obunóż,
- rzut kółkami na palik,
- rzut piłką lekarską,
- slalom z rakietką w ręku,
- odbijanie piłeczki rakietką do tenisa ziemnego,
- rzut  do kosza,
- bieg w workach

Nie zapomniano również o osobach poruszających się na wózkach, dla których przygotowano następujące konkurencje:
- wyścig slalomem  na wózkach z pomocą terapeuty.
- rzut piłeczką palantową z wózka
- rzut woreczkami do celu z wózka.

Podczas Mitingu panowała wspaniała i niezapomniana atmosfera, mimo dużej konkurencji czuło się ducha pozytywnej rywalizacji i sportowej współpracy.
W VI  Halowym  Mitingu Lekkoatletycznym Osób Niepełnosprawnych Zgierz 2010, pierwsze miejsce zajęła drużyna z PSOUU Koło w Pabianicach, drugie miejsce przypadło PSOUU Koło w Zgierzu, natomiast na trzecim miejscu uplasowały się dwie drużyny, PSOUU Koło w Żychlinie i DPS Łódź ,,Spadkowa”. Dla każdej drużyny statuetki ufundował i wręczał Prezydent Miasta Zgierza, Jerzy Sokół, a medale Wiceprezes Zarządu Powiatowego PSL Powiatu Zgierskiego, Bogdan Jarota.
Zgierscy zawodnicy dzielnie ćwiczyli i przygotowywali się pod okiem pani Beaty Walas, która zadbała również o ułożenie różnorodnych konkurencji sportowych i harmonogramu Mitingu. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestniczących drużyn słodki i ciepły poczęstunek, dyplomy i upominki, natomiast każdy uczestnik Mitingu wyjechał z medalem i słodką niespodzianką.
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło  w Zgierzu składa serdeczne podziękowania Firmie „Panda”, Piekarni „Jaciubek i Synowie”, Piekarni KED i  Piekarni - Włodzimierz Galoch za przekazanie  artykułów spożywczych na potrzeby Mitingu oraz panu Witoldowi  Królewiakowi, Dyrektorowi MOSIR, za udostępnienie Hali MOSiR w Zgierzu, gdzie po raz kolejny osoby niepełnosprawne mogły uczestniczyć w zmaganiach sportowych.
VI Halowy Miting Lekkoatletyczny Osób Niepełnosprawnych niestety już za nami, nie możemy się doczekać następnego, do którego będziemy sumiennie trenować przez cały rok.

Tekst:  Jakub Płóciennik
ze wsparciem Julity Florczak-Sokół


Wigilia Stowarzyszenia
16.-17.XII.2010r.  Grudzień to czas podsumowań, przygotowań oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu w tym roku zorganizowało dwa takie spotkania wigilijne w Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnym z Domem Mieszkalnym i Hostelem dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Chełmskiej 42 i 42a w Zgierzu w dniach 16. i 17. grudnia 2010r. Pierwszego dnia Członkowie Zarządu wraz z Przewodniczącą Koła p. Bożenną Piotrowicz, mogli przełamać się opłatkiem z władzami miasta i powiatu oraz przedstawicielami współpracujących ze Stowarzyszeniem instytucji i placówek oraz zaprzyjaźnionymi firmami wspierającymi działalność Stowarzyszenia. Nie zabrakło wyśmienitych potraw, wspaniałych dekoracji, prezentów oraz życzeń od obecnego i poprzedniego Prezydenta Miasta Zgierza.  Wigilijną atmosferę dopełniali kolędnicy, podopieczni Stowarzyszenia, Anna Lelewska, Damian Antczak, Katarzyna Flisiak i Piotr Sobczak,  którzy kultywując świąteczną tradycję zaśpiewali najpiękniejsze polskie kolędy wraz ze zgromadzonymi gośćmi.
    

  Na drugim spotkaniu wigilijnym obecne były osoby niepełnosprawne intelektualnie, podopieczni Stowarzyszenia wraz z rodzicami i opiekunami oraz pracownicy zgierskiego Koła. Jak co roku świąteczne życzenia zostały przekazane zgromadzonym gościom za pośrednictwem Jasełki przygotowanej przez uczestników Zespołu AKCENT, działającego przy Stowarzyszeniu, prowadzonego przez muzykoterapeutę Kamila Muchę i terapeutkę zajęciową Julitę Florczak-Sokół. Swoją obecnością zaszczycił spotkanie wigilijne również Ksiądz Andrzej Blewiński, Dziekan zgierski, Proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu i obdarował zgromadzonych duszpasterskim błogosławieństwem na Nowy 2011 Rok. Oprócz wielu pysznych wigilijnych potraw, wspólnego kolędowania i rozmów przy blasku świec nie zabrakło prezentów od Świętego Mikołaja, a sądząc po ich ilości wszyscy w tym roku byli bardzo pracowici i grzeczni.
Mimo śnieżnej zimy i trzaskającego mrozu atmosferę rozgrzewały gorące serca zgromadzone w Centrum, mające nadzieję na pomyślne zakończenie jego budowy oraz chęć niesienia pomocy wszystkim tym, którzy tego potrzebują. Takich serc należy życzyć sobie w kolejnym 2011r.
Tekst: Julita Florczak-Sokół

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego