Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu

Idź do spisu treści

Menu główne

2008

archiwum

ZABAWA KARNAWAŁOWA


W dniu 23 stycznia 2008r.  zorganizowaliśmy w sali przy ul. Piaskowej 7 w Zgierzu Bal Karnawałowy. Zaproszeni  goście, którzy bawili się z nami to uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej  z Ozorkowa, Aleksandrowa Łódzkiego, chłopcy z Fundacji Brata Alberta Oddział w Łodzi. Wszystkim dopisywały wyśmienite humory i ogromna chęć do zabawy.  Zaprzyjaźniony z nami zespół  "Music Box" jak co roku umilał czas wspaniałą muzyką.

   ZAWODY PŁYWACKIE – "MUSZELKA 2008"


4 lutego 2008r. nasz warsztat brał udział w zawodach pływackich "Muszelka 2008" w Łasku.
Warsztat reprezentowali:
Karolina Kieszkowska
Sebastian Grzelak

Damian Antczak
Uczestnicy startowali w następujących kategoriach:
Konkurencja pływacka o ZŁOTĄ MUSZELKĘ,
Konkurencja pływacka o ZŁOTY KORAB,
Sztafeta,
Wyścig z kłodą,
Indywidualny tor przeszkód
Nasza czołowa pływaczka Karolina Kieszkowska zajęła w tym roku II miejsce w konkurencji o ZŁOTY KORAB.
Zorganizowano również konkurencję dla opiekunów grup, w której udział wzięli Pani Ewa Maryniak i Pan Bogusław Wargowiak, który zajął I miejsce


ALBERTIANA 2008


Po raz piaty, 11 lutego 2008r. w Zgierzu  odbyły się  regionalne eliminacje do VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, których organizatorem były: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz Fundacja im. Brata Alberta Oddział w Łodzi. Patronat nad tegoroczną edycją  „Abertiany” objęli: Włodzimierz Fisiak - marszałek województwa łódzkiego, Jacek Socha – starosta powiatu zgierskiego, Jerzy Sokół – prezydenta miasta Zgierza, Lidia Fido – dyrektor PFRON Odział w Łodzi. W gościnnych murach Gimnazjum nr 3 im. A. Mickiewicza spotkało się kilkanaście grup teatralnych i solistów reprezentujących województwa łódzkie, podlaskie i mazowieckie, wraz ze swymi opiekunami i młodzieżą gimnazjalną stanowili liczną publiczność. Na widowni nie zabrakło też przedstawicieli władz zgierskich
i pracowników instytucji kulturalnych i organizacji pożytku publicznego.
Miłośnicy teatru i muzyki nie mogli narzekać na brak wrażeń – artyści prowadzili nas „od wzruszenia do śmiechu” - muzyką, tańcem, barwnymi kostiumami i niezwykłym talentem podbijali serca widzów członkowie teatrów działających przy warsztatach terapii zajęciowej. Grupy ze Zgierza, Łodzi, Ozorkowa, Konstantynowa Łódzkiego, Urzecza, Filipowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Łomży, Łęczycy oceniane były przez profesjonalne jury,a walczono o nagrodę główną – występ w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie podczas Ogólnopolskiego  Finału „Albertiny 2008”, który odbędzie się 10 marca 2008 r. Jurorzy nie mieli łatwego zadania – osoby niepełnosprawne udowodniły, że talent aktorski
i muzyczny,  to ich mocna strona. Bez śladu tremy prezentowali się przy mikrofonach, zasiadali przy instrumentach,  tańczyli walca, ale i taniec nowoczesny. Uważny widz mógł także dowiedzieć się wiele o wrażliwości, życiu, marzeniach osób niepełnosprawnych intelektualnie, a te wcale nie różnią się bardzo od tych, jakie posiada zwykły, szary człowiek.
Jurorzy, choć docenili prace wszystkich grup, to nie wszystkim mogli przyznać nagrody. Pierwsze miejsce otrzymał teatr „Różowe okulary” działający w Warsztacie Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę z Ozorkowa za spektakl „Nowoczesna bajka o Kopciuszku”, drugie – zespół „WTZ Bona” przy Zakładach Spożywczych Bona” z Łomży za przedstawienie „Nie tylko w Tobie”. Trzecie miejsce otrzymał teatr z  WTZ z Filipowa za „Testament”, wyróżniono zaś zespół „Akcent”
z warsztatu Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu i teatr „Z potrzeby serca” z WTZ przy Spółdzielni Inwalidów „Zgoda”
z Konstantynowa Łódzkiego.
W kategorii solistów laureatką pierwszego miejsca została Karolina Przybysz z utworem „Zamiast” z WTZ przy Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę
z Ozorkowa, drugiego -Anna Fabich z WTZ przy Stowarzyszeniu „Nowa Zorza” z Łodzi za wykonanie piosenki „Szarpany” , dwa wyróżnienia trafiły do rąk Katarzyny Stasiak
z WTZ przy Spółdzielni Inwalidów „Zgoda” z Konstantynowa Łódzkiego i Tomasza Wróblewskiego z WTZ Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Łodzi przy ul. Karolewskiej.
Wszystkim artystom oraz ich opiekunom – reżyserom, akompaniatorom, „dobrym duchom” scenicznych działań – serdecznie gratulujemy sukcesów i udanych występów.

   

   

MEDAL ŚW. BRATA ALBERTA


Medale wręczono po raz 12. Uroczystość odbyła się 10 marca 2008r. w Teatrze im. J. Słowackiego w trakcie VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana". Imprezę organizuje Fundacja im. Brata Alberta i Fundacja "Mimo Wszystko" Anny Dymnej.
Nagrodzeni dostali medale autorstwa Krzysztofa Sieprawskiego z podobizną św. brata Alberta tulącego do siebie dzieci.
Wśród ponad 40 osób nagrodzonych od 1997 r. Medalem św. Brata Alberta są m.in.: kard. Franciszek Macharski, prof. Zbigniew Brzeziński, Anna Dymna, Jerzy Buzek, kard. Stanisław Dziwisz, Alicja Grześkowiak, Robert Korzeniowski, prof. Andrzej Zoll, abp Tadeusz Gocłowski, Otylia Jędrzejczak, Roman Kluska, a pośmiertnie - tragicznie zmarły bp Jan Chrapek.
Tegorocznymi laureatami zostali: Ks. prałat Antoni Sołtysik, Pan Paweł Kukiz, Pani Bożenna Piotrowicz - Przewodnicząca naszego Stowarzyszenia oraz Pan Stanisław Dyrda.
Pani Bożenna Piotrowicz dedykowała medal rodzicom oraz terapeutom i wychowawcom, którzy wspierają niepełnosprawnych. "Mój syn ma dzisiaj 32-lata i jest to ukoronowanie działalności mojej i wszystkich rodziców wierzących w to, że ich dzieci mogą mieć godne, wspaniałe życie". Ponadto Pani Bożenna Piotrowicz podziękowała za wsparcie władzom Zgierza.

   

 

Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kutnie


W dniu 11.V.2008r. podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zgierzu uczestniczyli w obchodach Dni Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kutnie. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kutnie. Patronat nad obchodami objął Prezydent Miasta Kutna.
Wśród zaproszonych zespołów zagościli m.in. WTZ z Kutna, MDK z Kutna, Stowarzyszenie Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych „Activus” oraz Środowiskowy Dom Samopomocy Kutno z grupą teatralną „Radość”.
Zespół wokalno-instrumentalny „Akcent” z naszego WTZ zaprezentował takie utwory, jak:
-„Czardasz” w wykonaniu instrumentalnym
-„ Małgośka” (wokal- Anna Lelewska)
-„O mnie się nie martw” (Anna Lelewska, Damian Antczak)
-„Pszczółka Maja” (Damian Antczak), przygotowywane pod kierunkiem Pana Kamila Muchy oraz Pani Julity Florczak.
Wybrany repertuar oraz znakomite wykonanie sprawiły, że występ spotkał się z ogromnym aplauzem publiczności, a utwór „Pszczółka Maja” w nowej, niekonwencjonalnej wersji, okrzyknięto przebojem Dni Godności w Kutnie.
Wymarzona pogoda, wspaniała atmosfera, rozmaitość smakołyków oraz ogromna gościnność gospodarzy sprawiły, że tegoroczne obchody Dni Godności w Kutnie na długo pozostaną w naszej pamięci, tym bardziej, że mogliśmy wspólnie bawić się i tańczyć przy takich gwiazdach jak Ivan Komarenko, Don Wasyl oraz Marek Tranda.

   


III Wojewódzka Olimpiada Warsztatów Terapii Zajęciowej
w Pabianicach


Dnia 28 maja 2008r. na obiektach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pabianicach odbyła się III Wojewódzka Olimpiada Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Organizatorem Olimpiady było Stowarzyszenie "Jesteśmy Tacy..." oraz Warsztat Terapii Zajęciowej przy MGPS w Pabianicach. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Pabianice oraz Prezes PFRON-u.
Celem Olimpiady była promocja kultury fizycznej wśród osób niepełnosprawnych województwa łódzkiego, propagowanie aktywnego stylu życia oraz promocja miasta Pabianic.
Uczestnicy zawodów brali udział w 10 konkurencjach sportowych.
Nasz warsztat reprezentowali:
Karolina Kieszkowska
, która zdobyła I miejsce w konkurencji pływanie,
Marta Otto
, która zajęła III miejsce w konkurencji skok w dal obunóż z miejsca,
Agnieszka Kowalczyk
, która zajęła III miejsce w konkurencji bieg na 60m,
Beniamin Rusinek
, który zdobył IV miejsce w konkurencji rzut piłką lekarską,
Piotr Sobczak
, który zajął V miejsce w konkurencji odbijanie piłeczki rakietą tenisową,
Magdalena Bednarek
w konkurencji bieg w workach,
Anna Drozdowska
w konkurencji tor przeszkód,
Sławomir Sobolewski
w konkurencji rzut do kosza,
Beata Czyżykowska
w konkurencji slalom
Piotr Flisiak
w konkurencji rzut piłką palantową.
W punktacji drużynowej zajęliśmy IV miejsce. Natomiast w plebiscycie na najsympatyczniejszego zawodnika Olimpiady dyplom zdobyła nasza uczestniczka Anna Drozdowska.

    

   

Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną
w Aleksandrowie Łódzkim


W dniach 29-30 maja 2008r. gościliśmy w Aleksandrowie Łódzkim na dwóch wydarzeniach kulturalno-artystycznych.
Pierwszego dnia Polskie Stowarzyszenie Pomocowe POMOST zaprosiło nas na Warsztaty Artystyczno -Rękodzielnicze „JESTEŚMY”, pod patronatem Burmistrza Gminy Aleksandrów Łódzki, odbywające się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie oprócz występów estradowych mogliśmy pokazać swój warsztat plastyczny, prezentując technikę malowania pastelami w plenerze. Mieliśmy również okazję pochwalić się swoim dorobkiem z różnych pracowni i wyszło nam to całkiem nieźle, ponieważ nagrodzono nas za najlepszą prezentację placówki.
Celem imprezy było ukazanie możliwości i zdolności osób niepełnosprawnych oraz szeroko pojęta integracja.
Na scenie mogliśmy podziwiać placówki z całego województwa łódzkiego m.in. ŚDS z Pabianic, ŚDS z Opoczna, ŚDS z Przatówka, Polski Związek Głuchych z Łódzi, DPS z Rąbienia i wiele innych.
Oprócz dobrej zabawy organizatorzy zapewnili nam grillowy poczęstunek oraz słoneczną pogodę.Natomiast 30 czerwca razem z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Aleksandrowie Łódzkiem uroczyście obchodziliśmy Dni Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, które odbywały się pod patronatem Burmistrza Gminy Aleksandrów Łódzki w centrum miasta(Plac im. T. Kościuszki).
Celem imprezy była integracja społeczna osób niepełnosprawnych, prezentacja ich dorobku artystycznego, wymiana doświadczeń pomiędzy placówkami oraz promocja gminy Aleksandrów Łódzki.
Na estradzie prezentowali się m.in. „Aleksandrowianie”, DPS z Rąbienia, PSOUU Koło w Aleksandrowie Łódzkim, PSOUU Koło w Żychlinie, WTZ z Ozorkowa i wielu innych.
Można śmiało powiedzieć, że wzięliśmy jury naszym instrumentalnym „Czardaszem” w obroty i wyśpiewaliśmy sobie II miejsce.
Rozmieszczenie imprezy w sercu miasta sprzyjało integracji osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną oraz ukazaniu, że środowisko osób z niepełnosprawnością intelektualną działa prężnie we współpracy z władzami samorządowymi oraz różnego rodzaju instytucjami.
Tego dnia również nie zabrakło smakołyków, wyśmienitej atmosfery oraz słonecznej pogody, zatem tegoroczną gościnność w Aleksandrowie Łódzkim będziemy wspominać bardzo ciepło i serdecznie.

   

 

II Ogólnopolski Przegląd Twórczości Muzycznej Osób Niepełnosprawnych
"WIOSNA RADOSNA"
w Żychlinie


 Czerwiec rozpoczęliśmy bardzo muzycznie, 4 czerwca 2008r. gościliśmy bowiem na II Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Muzycznej Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „WIOSNA RADOSNA” W Żychlinie.
Patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Kutnowskiego oraz Burmistrz Gminy i Miasta Żychlin.
Impreza miała charakter konkursowy, jej celem było zaprezentowanie ogromnego potencjału artystycznego osób niepełnosprawnych.
Wśród zaproszonych placówek znalazły się m.in. ŚDS PSOUU Zgierz, ŚSSDS z Kutna, WTZ przy SRDON z Tomaszowa Mazowieckiego, WTZ przy MCPS z Pabianic, WTZ przy S.I. „Zgoda” z Konstantynowa Łódzkiego, DPS z Wojszyc, WTZ przy SOSzW nr 3 z  Łodzi i wiele innych.
Nasi podopieczni w składzie:
Anna Lelewska
Piotr Sobczak
Marek Stachurski
Aneta Kociak
Katarzyna Flisiak
Piotr Flisiak
Beata Czyżykowska
zaprezentowali 2 utwory wokalne, „Małgośkę” oraz „Lato” i po zaciętej walce uplasowali się na IV miejscu.
Żychlin ugościł nas pysznym poczęstunkiem, wspaniałą zabawą oraz niepowtarzalną atmosferą zatem z radością odwiedzimy go za rok.III Piknik Integracyjny "Żyjmy zdrowo i bezpiecznie"
w Ozorkowie


"Żyjmy zdrowo i bezpiecznie" pod tym hasłem przebiegał zorganizowany dnia 4 czerwca 2008r. przez  Warsztat Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu Ludzi Cierpiących na Padaczkę w Ozorkowie III Piknik Integracyjny, którego celem było propagowanie zdrowego stylu życiu oraz wspólna zabawa osób zdrowych i niepełnosprawnych. Piękna pogoda i liczne atrakcje, przyciągnęły na Piknik wielu chętnych, m. in. podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu województwa łódzkiego, przedszkolaków, uczniów i dorosłych mieszkańców Ozorkowa. Uczestnicy imprezy obejrzeli występy grupy teatralnej "Różowe Okulary" z  WTZ z Ozorkowa oraz zespołu artystycznego działającego przy Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi. Zdrowi i niepełnosprawni próbowali swoich sił i umiejętności w zabawach i konkursach sportowych i w karaoke. Podczas Pikniku zaprezentowano prace artystyczne osób niepełnosprawnych. Praca pt: "Pomyśl czy warto" wykonana przez naszego uczestnika Beniamina Rusinka zajęła II miejsce. Powstała ze sklejki i przedstawiała płuca zniszczone przez palenie papierosów. Wykonana została w pracowni technicznej
pod kierunkiem terapeuty Emili Marczuk.

    


  

VI Rajd Przedsiębiorcy „Zawsze Razem”


Nie trzeba być uczonym


Trzeba być wielkim uczonym
By koniuszkami myśli
Dotknąć jądra atomu
Wykuć na tablicy pamięci
matematyczne reguły
Pojąć niepojęte

Ale wystarczy być człowiekiem
By pokochać ludzi
Wrażliwością duszy
Przeniknąć ich pragnienia
Podaniem dłoni
Odmienić komuś życie
Otwórzmy przed nimi życie

(Bartosz Mazur)


7 czerwca 2008r. po raz szósty odbył się VI Rajd Przedsiębiorcy pod hasłem „Zawsze razem”.
Imprezie patronowały takie osobistości jak Marszałek Województwa Łódzkiego, Wojewoda Łódzki, Starosta Powiatu Zgierskiego, Prezydent Miasta Zgierza oraz Ambasador Szwajcarii w Polsce. Dzięki uprzejmości organizatora imprezy, Zgierskiemu Oddziałowi Łódzkiej Izby Przemysłowo - Handlowej, dochód z imprezy został przekazany dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu.
W Rajdzie wzięli udział przedsiębiorcy z całego województwa łódzkiego a także Senatorowie i Posłowie różnych opcji.
Naszą obecność na Rajdzie uświetniliśmy wspaniałym, instrumentalnym i wokalnym  występem estradowym, atrakcyjną loterią fantową, wystawą prac naszych podopiecznych oraz wyśmienitymi wypiekami i smakołykami z grilla, także każdy uczestnik Rajdu mógł znaleźć coś dla siebie.
Dzięki przychylności pana Józefa Bereżewskiego mogliśmy wspólnie z nim rozpocząć część oficjalną imprezy, podziękować sponsorom, którzy wspierają finansowo nasze Stowarzyszenie oraz mówić DWUGŁOSEM do wszystkich zgromadzonych:

ŚWIAT CISZY


Świat jest taki piękny
Przez Boga stworzony
Lecz ja się w nim czuję
Tak upośledzony

Wszędzie cicho i głucho
Nie słyszy nic me ucho
Ni śpiewu ptasząt
Ni mowy ludzi
Obcować ze mną
Każdego nudzi

Choć czytać umiem
I nieźle piszę
Ból serce me ściska
Bo głosu nie słyszę

Mych bliskich przyjaciół
Bliskich i znajomych
Czy gdzieś gra muzyka
Czy jak biją dzwony!

Czy telefon dzwoni
I do drzwi ktoś puka
Albo mój sąsiad
W sufit, ścianę stuka?!

Tak jest na tym świecie
Przez Boga stworzonym:
Żyje człowiek zdrowy
I
Upośledzony

(Stanisław Balner)

Czytała Aneta Kociak

RIPOSTA


Smutne, że w tym świecie
Przez Boga stworzonym
Czuje się Pan człowiekiem
Tak upośledzonym?

Ja też tutaj żyję
I Bogu dziękuję
Że widzę, i słyszę
I myślę
I czuję…

Lecz każdego człeka
Jakaś boleść gniecie
Każdy trochę jest kaleka
Ma swój garb na grzbiecie:

Oczy chrome, drętwe nogi,
Płuco ledwie dyszy;
Przecież jeszcze, Boże drogi
Sercem czuje, sercem słyszy

Gdyby wszyscy mieli równo
Tego bądźmy pewni,
Wtedy człowiek- człowiekowi
Nie byłby potrzebny.

Przyjacielu Drogi!
Powiedzieć to muszę:
Może kiepskie ma Pani ucho
Ale zdrową duszę

Więc niech nie narzeka
Że upośledzona
Muza Panią wszak prowadzi
Jest Pani
Uzdolniona!

(Baśka)

Pisane na turnusie rehabilitacyjnym w Ciechocinku, październik 2000)
Czytał Józef Bereżewski

Gorącą atmosferę Rajdu podgrzewał zespół Changes, natomiast śpiewne utwory zza konsolety serwował pan Marek Jakubowski.
Z niecierpliwością czekamy na następną edycję Rajdu by kultywować dobrą tradycję i pozostać ZAWSZE RAZEM.

   

 

Piramida Dobrej Woli


W dniu 9 czerwca 2008r. Łódzki Sejmik Osób Niepełnosprawnych zorganizował VIII Marsz Osób Niepełnosprawnych ulicą Piotrkowską, dokonał wręczenia petycji osób niepełnosprawnych władzom miasta i województwa oraz wraz z Domem Pomocy Społecznej z ul. Podgórnej w Łodzi i Centrum Kultury Młodych umożliwił zaprezentowanie dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych w Pasażu im. Leona Schillera. Wszystko to w ramach imprezy integracyjno-kulturalnej „Piramidy dobrej woli” dla niepełnosprawnych, ich przyjaciół i wszystkich życzliwych ludzi.
W tym roku głównym przesłaniem marszu było hasło "Dajmy szansę Wszystkim Dzieciom". Wzięło w nim udział około 1200 osób z Łodzi i okolic, w tym osoby niepełnosprawne, placówki działające na ich rzecz oraz instytucje kształcące przyszłych opiekunów osób niepełnosprawnych.
Po części oficjalnej swoje umiejętności taneczne, wokalne i aktorskie zaprezentowali podopieczni wielu organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
Nasi podopieczni zaprezentowali cztery utwory wokalne:
„Małgośkę”, „Do nieba”, „Lato” oraz „Ładne oczy masz”, którymi poruszyli gromadzącą się publiczność.
„Piramida dobrej woli” była okazją do zaznaczenia obecności osób niepełnosprawnych wśród społeczeństwa, ukazania wartości ich osiągnięć i pracy oraz dała możliwość szeroko pojętej integracji środowiska osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną.

Przegląd Twórczości Artystycznej  "Nie zamieniaj serca w twardy głaz"
w Głownie


12 czerwca 2008r. odbył się Przegląd Twórczości Artystycznej pod hasłem „Nie zamieniaj serca w twardy głaz” w Głownie. Organizatorem imprezy był Środowiskowy Dom Samopomocy w Głownie, natomiast honorowy patronat nad nią objął Burmistrz Głowna- Wojciech Brzeski.
W przeglądzie brało udział około 20 placówek z całego województwa łódzkiego, w tym głównie środowiskowe domy samopomocy.
Celem imprezy było ukazanie różnorodnych i atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu, stworzenie warunków do sportowych zmagań na zasadach zdrowej rywalizacji oraz zintegrowanie środowiska działającego na rzecz osób niepełnosprawnych.
Organizatorzy zapewnili nam mnóstwo atrakcji, oprócz występów scenicznych braliśmy udział w konkursie na najlepszy wypiek, najładniejszy bukiet, również uczestniczyliśmy w konkursie prac plastycznych oraz w konkurencjach sportowych tj., rzut woreczkiem do celu czy bieg z jajkiem.
Oprócz wspaniałej zabawy, pysznego poczęstunku i gorącej atmosfery mogliśmy uczestniczyć w pokazie umiejętności strażackich oraz podziwiać przepiękne prace plastyczne wykonane przez uczestników z różnych placówek.
Nasz tort tak skutecznie połechtał podniebienia szacownego jury, że zajął III miejsce, zatem wróciliśmy z pięknym pucharem, nagrodą oraz mnóstwem dyplomów.
Dzięki różnorodności atrakcji i placówek spotkanie stało się okazją do wzajemnego poznania i integracji oraz wspólnej zabawy przy dźwiękach tanecznej muzyki.
Już nie możemy się doczekać następnego, czwartego z kolei, przeglądu twórczości artystycznej i będziemy dbać o to by nasze serca były silne jak dzwon, ale nigdy twarde jak głaz.

   

 


Wycieczka do Szczyrku
23-26 czerwca 2008r.


23 czerwca 2008 roku punktualnie o godzinie 9.00. wyruszyliśmy wesołym autokarem na wycieczkę do Szczyrku.
Po drodze odwiedziliśmy Jasną Górę powierzając Matce Boskiej wszystkie nasze troski, zmartwienia i prośby.
Szczyrk przywitał nas wszystkimi kolorami zieleni i piękną pogodą.
Program wycieczki był bardzo napięty ponieważ okolice Szczyrku nęciły nas przeróżnymi atrakcjami.
Mieliśmy okazję dowiedzieć się jak żyli kiedyś orawscy chłopi spacerując po skansenie w Zubrzycy Górnej oraz zwiedzić zamek w Nidzicy usytuowany w malowniczej scenerii, jak z bajki.  
Zajadaliśmy się pysznymi kremówkami w rodzinnym mieście Papieża Polaka po odwiedzeniu Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II i Kościoła, w którym był chrzczony.
Oprócz podziwiania przepięknych pienińskich widoków przy zaporze wodnej na Czarnym Dunajcu i podczas spaceru na Orle Gniazdo zawitaliśmy do naszych czeskich sąsiadów w Cieszynie by zostawić tam trochę polskiej gotówki.
Naszym najlepszym przewodnikiem była miłośniczka gór p. Bożenna Piotrowicz, która zna Szczyrk i jego okolice od podszewki.
Zakwaterowanie i wyżywienie zapewnił nam PTTK w Szczyrku, udostępniając także salę na wieczorną, szaloną dyskotekę integracyjną, na którą zaprosiliśmy WTZ z Łęczycy, również wypoczywający w Szczyrku.
Wszystko co dobre szybko się kończy, tak też minęła nasza wycieczka. Na drogę powrotną zostawiliśmy sobie przepiękny zamek książęcy w Pszczynie, który zachwycił nas przepychem i okazałością.
Rozmaitość  atrakcji, wyśmienita pogoda oraz wspaniała atmosfera spowodowały, że żal było ceprom opuszczać góry.
Wycieczkę do Szczyrku zaliczamy do niezapomnianych i... czekamy z utęsknieniem na następną!

   

 

VIII Przegląd Piosenki Wakacyjnej
Łęczyca 2008


11 września 2008 najechaliśmy na Zamek Królewski w Łęczycy by wziąć udział w VII Przeglądzie Piosenki Wakacyjnej Łęczyca 2008 na zaproszenie Spółdzielni Inwalidów "Tęcza" , Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łęczycy oraz Stowarzyszenia "Silni bo Razem".
Patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Łęczyckiego i Burmistrz Miasta Łęczyca.
Wraz z nami uroki łęczyckiego Zamku oraz Przeglądu podziwiało 15 innych warsztatów terapii zajęciowej z całego województwa łódzkiego, w tym m.in. WTZ Pabianice, WTZ Tomaszów Mazowiecki, WTZ Sieradz, WTZ Żychlin i WTZ Łask, z którymi prawie po królewsku bawiliśmy się przy dźwiękach skocznej muzyki po zakończeniu prezentacji wszystkich placówek.
Oprócz niepowtarzalnej atmosfery, pysznych przekąsek i wspaniałej organizacji będziemy pamiętać VII Przegląd Piosenki Wakacyjnej Łęczyca 2008 jako dzień triumfu bowiem jury, w skład którego wszedł Pan Przemysław Podwysocki, Pan Stefan Zawadzki i Pan Marcin Tober orzekło iż WTZ Zgierz wyśpiewał sobie II miejsce.
Zatem  nasza srebrna, śpiewająca szóstka w składzie Anna Lelewska, Iwona Stolarczyk, Marcin Piotrowicz, Kasia Flisiak, Beata Czyżykowska i Piotr Sobczak,  najazd na Zamek Królewski w Łęczycy zalicza do bardzo owocnych. Reprezentowane utwory zostały przygotowane pod kierunkiem Pani Julity Florczak i Pana Kamila Muchy.

   

Otwarcie I Części obiektu Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych w Zgierzu
Aukcja prac Artystów Plastyków i Osób Niepełnosprawnych
16 września 2008r
.


16 września 2008r. w ramach obchodów 25-lecia działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, dokonano uroczystego otwarcia I części obiektu Centrum Szkoleniowo - Rehabilitacyjnego dla Osób Niepełnosprawnych przy ul. Chełmskiej 42/42a w Zgierzu.
Swoją obecnością zaszczycili nas najznakomitsi goście, w tym m.in. dwóch prezydentów, urzędujący Pan Jerzy Sokół oraz były Pan Zbigniew Zapart, wespół składali gratulacje na ręce Pani Bożenny Piotrowicz, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji, przedstawiciele władz wojewódzkich Wojewody Łódzkiego i Marszałka Województwa Łódzkiego, przedstawiciele Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi oraz Starostwa Powiatowego w Zgierzu, Dyrektor Biura Zarządu Głównego PSOUU, Pani Hanna Gorska i Członek Zarządu Głównego, Pan Mirosław Pawłowski, również większość naszych darczyńców była w tym dniu razem z nami oraz rodzice przyszłych mieszkańców Centrum.
Po uroczystym przecięciu symbolicznej wstęgi i poświęceniu budynku, przyszedł czas na pyszny tort podarowany nam przez wiceprezesa ŁIPH, przyjaciela PSOUU Koło w Zgierzu, Pana Józefa Bereżewskiego oraz wystrzałowego szampana by w doborowych humorach móc rozpocząć aukcję prac Artystów Plastyków i Osób Niepełnosprawnych pod patronatem Wojewody Łódzkiego Pani Jolanty Chełmińskiej oraz Marszałka Województwa Łódzkiego Pana Włodzimierza Fisiaka, natomiast dzięki wsparciu organizacyjnemu Starosty Powiatu Zgierskiego, Pana Jacka Sochy, Prezydenta Miasta Zgierza, Pana Jerzego Sokoła oraz Stowarzyszenia Plastyków „MŁYN” w Zgierzu.
Dochód z aukcji przekazany został na budowę Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego wraz z Domem Mieszkalnym i Hotelem dla Osób Niepełnosprawnych w Zgierzu.
Zarząd Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Zgierzu składa serdecznie podziękowania wszystkim Artystom, którzy przekazali Swoje prace na rzecz budowy oraz wszystkim tym, którzy wzięli udział w aukcji i zechcieli być w tym dniu razem z nami.
Padło mnóstwo ciepłych słów i gratulacji, ogrom wspaniałej pracy został wykonany, jeszcze więcej wysiłku przed nami ale mając takie wsparcie władz, zaprzyjaźnionych instytucji, firm oraz ludzi dobrego serca mamy nadzieje, że dalsza budowa Centrum z zapleczem socjalnym, szkoleniowo-rehabilitacyjnym i opieką medyczną będzie wspaniałym uwieńczeniem tej owocnej współpracy by zapewnić odpowiednie warunki do godnego życia osobom niepełnosprawnym.                                                                                 

„Godność to samodzielność z niezbędnym wsparciem!
Wspierajcie nas w korzystaniu z praw człowieka”.

  

Spadkowa 2008


W dniu 19 września 2008r. na terenie rekreacyjnym Domu Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul.Spadkowej 4/6 odbyły się VII Rowerowe Zawody Sprawnościowe.
Zawody odbywają się cyklicznie w porze jesiennej, cieszą się dużym zainteresowaniem zawodników-podopiecznych  ŚDP, DPS i WTZ.
Chęć rywalizacji  i osiągnięcia sukcesu jest wielką motywacją do osiągnięcia zamierzonego celu (zwycięstwa).
Nasi zawodnicy, w składzie Alina Borkowska, Witold Sęk i Beniamin Rusinek startowali na rowerach 2-kołowych. W poszczególnych konkurencjach wzięli udział nasi podopieczni:
-wyścig indywidualny na dystansie ok. 1000m- Witold Sęk II miejsce
-slalom rowerowy na dystansie ok. 60m- Witold Sęk II miejsce
-tor przeszkód na dystansie ok. 120 m.- Beniamin Rusinek III miejsce
W oczekiwaniu na rozstrzygniecie wyników zostaliśmy zaproszeni na ognisko, gdzie poczęstowano nas gorącą herbatą i kiełbaską.
Szczęśliwi i pełni satysfakcji z osiągniętych wyników wróciliśmy do Warsztatu.

 

Eko Moda 2008


W dobie jednorazowych „foliówek” i plastiku warto zatrzymać się na chwile i pomyśleć nad tym, że ekologia to nie tylko górnolotne hasło ale również sposób na życie i ubiór. Z tego samego założenia wyszli organizatorzy  IV Warsztatowego Pokazu Mody EKO 2008, Warsztaty Terapii Zajęciowej TPD Łódź-Bałuty oraz Bałucki Ośrodek Kultury. 16 października Łódź stała się stolicą eko mody, bowiem na pokaz zjechały placówki z całego województwa łódzkiego w tym m.in. oprócz  WTZ Zgierz, WTZ przy S.I. „Zgoda” z Konstantynowa Łódzkiego, WTZ Wieruszów, WTZ Brzeziny, WTZ przy S.I. „Tęcza” z Łęczycy i wiele innych.
Prezentacja strojów odbywała się w trzech kategoriach, stroju ekologicznego, guzikowego oraz stroju inspirowanego kulturą Dalekiego Wschodu.
Niekonwencjonalne projekty strojów prześcigały się w pomysłowości a ich precyzyjne wykonanie zachwyciło publiczność i  mogło zawstydzić niejednego projektanta mody
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej ze Zgierza okazali się być kreatorami mody w stroju guzikowym, zajmując pierwsze miejsce w tej kategorii oraz drugie w stroju ekologicznym.
Nasi profesjonalni, warsztatowi modele w składzie Aneta Kociak, Iwona Stolarczyk i Piotr Sobczak spisali się na złotą i srebrną tzw. szpulkę i nożyczki.

 


IV Halowy Miting Lekkoatletyczny
21.X.2008r.


Tegoroczne zmagania sportowe organizowane przez Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu, przebiegały pod hasłem „Radość to ruch a w ruchu duch."

Dzięki gościnności Pana Zdzisława Frątczaka i Pana Witolda Królewiaka po raz kolejny osoby niepełnosprawne umysłowo mogły spotkać się na terenie MOSiR w Zgierzu.
Sportowe wyzwanie podjęły placówki z województwa łódzkiego w tym m.in. WTZ z Ozorkowa, WTZ z Aleksandrowa Łódzkiego (III miejsce), WTZ z Rąbienia (II miejsce), DPS z ul. Spadkowej w Łodzi(I miejsce) i ŚDS POMOST z Łodzi.
Wśród proponowanych konkurencji każdy mógł znaleźć coś dla siebie, od rzutu piłką lekarską, przez tor przeszkód i bieg w workach, po skok w dal obunóż z miejsca. Nie zabrakło również toru przeszkód dla terapeutów oraz dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Patronat nad imprezą objął Starosta Zgierski, Pan Jacek Socha oraz Prezydent Miasta Zgierza, Pan Jerzy Sokół, dzięki którym wszyscy zawodnicy zostali obdarowani wspaniałymi nagrodami, medalami i pucharami.
Wyjątkowa atmosfera, ogromne zaangażowanie i przejęcie zawodników oraz  duch pozytywnej rywalizacji sprawiają, że takie sportowe spotkania stają się ważnym wydarzeniem w życiu osób niepełnosprawnych, są dla nich okazją do sprawdzenia swoich sił i możliwości oraz dodają pewności siebie w zmaganiu się trudną dla niepełnosprawnych rzeczywistością.

   

   

 

PRZEZ DZIURKĘ OD KLUCZA
4 Jesienne Prezentacje Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Aleksandrowie Łódzkim


Na zaproszenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Aleksandrowie Łódzkim oraz Polskiego Stowarzyszenia Pomocowego POMOST dotarliśmy 5 listopada 2008r. Przez Dziurkę Od Klucza z naszymi ulubionymi piosenkami do Aleksandrowa Łódzkiego by tam wspólnie z innymi placówkami m.in. z Kutna, Rąbienia, Tomaszowa Mazowieckiego czy Łodzi wspólnie bawić się i śpiewać.
Honorowy patronat nad imprezą objęła Posłanka na Sejm RP Agnieszka Hanajczyk oraz burmistrz gminy Aleksandrów Łódzki Pan Jacek Lipiński.
Tegoroczne spotkanie artystyczne zachwycało ogromną różnorodnością form, od utworów śpiewanych, przez przedstawienie musicalowe po kabaretowe.
Dopełnieniem wspaniałej atmosfery była nastrojowa dekoracja, pyszny poczęstunek oraz wspólna zabawa z uczestnikami z placówek z całego województwa łódzkiego.
Wyczekujemy i Przez Dziurkę Od Klucza wypatrujemy przyszłorocznych 5 Jesiennych Prezentacji Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Aleksandrowie Łódzkim.

   

ANDRZEJKI NA SPORTOWO


27.IX.2008r. obraliśmy kurs na Aleksandrów Łódzki i na miotłach dolecieliśmy do ukrytej w lesie Zofiówki, gdzie czekały na nas dobre wróżki oraz wspaniała zabawa. Przy dźwiękach skocznej i żywej muzyki wylewaliśmy siódme poty wraz z uczestnikami z WTZ z Ozorkowa i WTZ z Aleksandrowa Łódzkiego.
Oprócz pysznego poczęstunku, doborowego towarzystwa, andrzejkowej dekoracji i wspaniałej muzyki czekały na nas zmagania sportowe tj. planetowy slalom, rzuty woreczkami do celu czy loty na miotłach, które dostarczyły wszystkim zgromadzonym ogromnej dawki niezapomnianych przeżyć.
O odpowiednią dawkę pozytywnych emocji zadbały również profesjonalne wróżki, które precyzyjnie przewidziały dla każdego najlepszą konstelację gwiazd oraz imię przyszłego wybrańca lub wybranki serca.
Dziękujemy Polskiemu Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Aleksandrowie Łódzkim za tegoroczne sportowe Andrzejki i życzymy spełnienia andrzejkowych wróżb w nadchodzącym Nowym 2009 Roku

   

II Powiatowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych 2008
Pójdźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa i Panienki…


Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki w Ozorkowie już po raz drugi zorganizowało Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych pod patronatem Starosty Powiatu Zgierskiego, pana Jacka Sochy.
Wśród zaproszonych placówek były warsztaty terapii zajęciowej, domy pomocy społecznej, środowiskowe domy pomocy oraz szkoły specjalne z całego województwa łódzkiego. Wykonane szopki, w liczbie aż 64sztuk, można było podziwiać od 28listopada do 10 grudnia 2008r. w Kościele Parafialnym pw. Św. Józefa w Ozorkowie, natomiast rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 3 grudnia 2008r. Jurorzy mieli ciężki orzech do zgryzienia ponieważ szopki zachwycały oryginalnością oraz różnorodnością technik wykonania. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki i dyplomy, natomiast specjalne nagrody przyznano:
-Zespołowi Szkół w Modlnej w kategorii dzieci w wieku szkolnym
-Zespołowi Szkół Specjalnych w Ozorkowie w kategorii młodzież gimnazjalna
-Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Konstantynowie Łódzkim w kategorii dorośli niepełnosprawni.
Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych 2008 uświetniły występy artystyczne m.in. osób niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia „Studio Integracji”, dzięki którym wszyscy zgromadzeni mogli poczuć niepowtarzalną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia podczas wspólnego kolędowania.


Wigilia 2008


16 grudnia 2008r. dzięki gościnności Pani Marzenny Gradowskiej mogliśmy zamienić salę gimnastyczną w Miejskim Przedszkolu nr 7  w Zgierzu w prawdziwą betlejemską przystań, ze stajenką, pasterzami oraz przybyłymi na wieczerzę gośćmi.
Spotkanie wigilijne rozpoczęła przygotowana przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Zespołu Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego Aktywności Społecznej Jasełka, dzięki której serca zgromadzonych napełniły się zadumą, wzruszeniem i radością.
Świąteczna wieczerza zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu skierowana była do władz miasta i powiatu, rodziców osób niepełnosprawnych, zaprzyjaźnionych firm i instytucji oraz osób wspierających działalność Stowarzyszenia.
W tym dniu oprócz przepysznych, wigilijnych potraw nie zabrakło życzeń z serca płynących, prezentów, podziękowań, uśmiechów oraz wspólnego kolędowania by uczynić ten szczególny czas jeszcze bardziej doniosłym.
Życzymy sobie i wszystkim gościom, którzy byli w ten dzień razem z nami by zarówno te szeptane do ucha jak i te wypowiedziane głośno życzenia spełniły się w 2009 roku.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego