Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu

Idź do spisu treści

Menu główne

1%WESPRZYJ NASZE DZIAłANIA PRZEKAZUJĄC 1% PODATKU DOCHODOWEGO

Nr konta: 42 1240 3057 1111 0000 3442 3080

1% to jedna setna część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.
1% nie jest darowizną ani ulgą. Jest dyspozycją podatnika - osoby fizycznej - adresowaną do skarbu państwa, aby 1% jego podatku dochodowego został przeznaczony na cele społeczne realizowane przez podmiot mający status OPP.
PSONI Koło w Zgierzu jest organizacją pożytku publicznego, zarejestrowaną pod numerem:
KRS 0000046184.
Teraz możesz 1 procentem swojego podatku wesprzeć nasze Stowarzyszenie. Powiedz znajomym
o naszej organizacji. Zachęć ich do popierania naszych działań i inicjatyw. Daj nam szansę zrealizowania projektów, które bez Twojej i ich pomocy mogą pozostać jedynie w sferze marzeń.
Ze społecznego punktu widzenia możliwość przekazywania 1% podatku organizacjom OPP jest przejawem demokracji bezpośredniej. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować, do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu.

Z prawno-podatkowego punktu widzenia 1% to pieniądze należne państwu, które i tak podatnik musi "oddać". Przekazując 1% podatku dochodowego, nie dysponujemy zatem własnymi pieniędzmi, a tylko korzystamy z "uprzejmości" państwa, które pozwala podatnikom samodzielnie zadecydować, gdzie trafią państwowe pieniądze. Nie jest to więc darowizną, którą wykłada się dobrowolnie z własnej kieszeni.
Kto może dać 1% podatku organizacji pożytku publicznego OPP?
1% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazać organizacjom mającym status pożytku publicznego rozliczające się w Polsce osoby fizyczne:
• podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
• podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
• podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
Od dnia 15 marca 2017 roku, zgodnie z zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, emeryci i renciści rozliczani dotąd wyłącznie przez organy ubezpieczeniowe na formularzu PIT-40A, będą mogli wreszcie samodzielnie decydować o 1% podatku ze swoich świadczeń emerytalno-rentownych na rzecz dowolnej Organizacji Pożytku Publicznego.
PIT-OP to oświadczenie przekazania 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego, dedykowane osobom rozliczającym otrzymywane świadczenia za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a więc nie rozliczających deklaracji PIT samodzielnie.
Oświadczenie PIT-OP emeryt lub rencista dostarcza do urzędu skarbowego na druku PIT-OP. Druk zawiera wyłącznie dane podatnika oraz informacje o 1% , tj. o numerze KRS organizacji.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego